MedyaFaresi MedyaFaresi

Amsterdam'da düşen uçağın suçlusu Boeing!

Hollanda Havacılılık Emniyet Kurulu kazayla ilgili yaptığı inceleme sonucunda nihai raporunu bugün açıkladı.

Eklenme: 06 Mayıs 2010 17:03 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 10:04

Hollanda'nın Amsterdam kentinde Şubat 2009'da meydana gelen uçak kazasında büyük oranda üretici firma Boeing'in kusurlu olduğu tespit edildi. Kazada pilotların da kısmen hatalı olduğunu belirten rapora THY tepki gösterdi.

İstanbul-Amsterdam seferini yapan THY uçağının iniş sırasında düşmesi sonucunda 3'ü pilot 9 kişi hayatını kaybetmiş, 84 kişi de yaralanmıştı.   

Hollanda Havacılılık Emniyet Kurulu kazayla ilgili yaptığı inceleme sonucunda nihai raporunu bugün açıkladı.

Nihai raporda, Boeing 737-800 tipi uçağın radar altimetresindeki hatanın yanı sıra pilotların ve uçuş görevlilerine yetersiz direktif veren hava trafik kontrol merkezinin de kusurlu olduğu belirtildi.

Rapora göre, yanlış yükseklik gösteren altimetre, uçağın havadayken otomatik olarak erken hız kesmesine ve düşmesine neden oldu. Raporda, pilotların da altimetredeki hatayı geç fark ettiği ifade edildi.

Konuyla ilgili Amsterdam'da bir basın toplantısı düzenleyen Kurul Başkanı Pieter van Vollenhoven, "İstisnai derecede talihsiz şartların birleşmesi neticesinde, mürettebat, hava trafik kontrol merkezinden normal koşullar altında piste yaklaşması yönünde direktifler aldı" dedi.

HOLLANDALI YETKİLİ BOEİNG'İ ELEŞTİRDİ

"Altimetre arızalanmasaydı böyle bir kaza olmayacaktı" diyen Vollenhoven, Boeing firmasını da sert bir şekilde eleştirdi. Hollandalı yetkili, Boeing uçaklarındaki radar altimetrelerinde sık sık arızalarla karşılaşıldığını, ancak buna rağmen üretici firmanın bunu bir güvenlik tehdidinden ziyade teknik bir problem olarak gördüğünü söyledi.

Hollanda'nın AKD Prinsen Van Wijmen (AKD) hukuk bürosu, kazadan kurtulan yolcuların, Amerikan şirketi Boeing'den tazminat için doğrudan ABD'deki havacılık uzmanı "Clifford Hukuk Şirketi"ne başvuru imkanını kabul ettiklerini açıkladı.

Havacılılık Emniyet Kurulu, ilk bulgulara dayandırarak daha önce yayımladığı raporda da Boeing'in yüzde 80 oranında kusurlu olduğunu bildirmişti. 

THY PİLOT HATASINI REDDETTİ

Raporun açıklanmasının ardından bir bildiri yayımlayan Türk Hava Yolları ise pilotların altimetredeki hatayı geç fark ettikleri yönündeki bulgunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

THY'den yapılan açıklamada, "Rapor, ekibin stall ikazı alındıktan sonra uçağı kurtarabileceğini iddia etmektedir. Halbuki, ekibin anında müdahalesine rağmen, otomatik gaz sistemi gaz kollarını beklenmedik bir şekilde geriye çekmiştir. Otomatik gaz sistemini devreden çıkaran ekip, gazı ikinci kez açmış, ancak yetersiz yükseklik nedeniyle kaza önlenememiştir" denildi.

THY ayrıca, "uçağın Amsterdam Hava Trafik Kontrolü tarafından normalden daha kısa bir yaklaşma rotasıyla getirildiğinden, olması gerekenden yüksek ve hızlı kaldığını" belirtti, ancak "yaklaşmanın istikrarlı olup olmamasının kazanın oluşumunda etken olmadığını" ifade etti.

Yapılan açıklamada, THY'nin "Boeing 737-800 uçaklarında yanlış bilgi veren radyo altimetre problemini kazadan uzun süre önce fark ettiklerini ve bu konuda yaptı çalışmaların yanı sıra gerek uçak üreticisi gerekse anten üreticisi nezdinde bildirimlerde" bulunduğu belirtildi. Ancak bu sorunlar çözülmediği halde konunun bir süre sonra Boeing firması tarafından gündemden çıkarıldığı ifade edildi.

THY'nin "Tekirdağ" uçağı, inişe geçtiği sırada A-9 otoyolunun hemen yanında bulunan Schiphol Havaalanının pistine 500 metre kala tarlaya gövde üstü iniş yapmıştı. Üç parçaya ayrılan uçakta yangın çıkmamıştı. Uçakta 127 yolcuyla 7 kişilik mürettebat bulunuyordu. Kazada 4'ü ABD vatandaşı 9 kişi hayatını kaybetti, 84 kişi de yaralandı.

Hürriyet