MedyaFaresi MedyaFaresi

Amniyosentez yerine, yüzde 99 garantili yeni yöntem!

Down sendromu riskini amniyosentez yerine sadece basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak tespit eden ilk ticari test gelecek yıl Türkiye’de de kullanılmaya başlayacak.

Eklenme: 15 Haziran 2011 09:07 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 08:22

ABD’de 50’den fazla patentin sahibi ve insan genom projesinin başlatılmasına ve yürütülmesine öncülük eden Boston Üniversitesi İleri Biyoteknoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Charles Cantor ve ekibinin 10 yıllık araştırması sonucu geliştirilen amniyosenteze alternatif kan tahlili ABD’de yıl sonunda piyasaya sürülecek. Gelecek yıldan itibaren Türkiye’ye de getirilmesi hedeflenen test, basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak anne karnındaki bebeğin Down sendromu riskini tespit etme özelliği taşıyor. Bilim dünyasında heyecan yaratan test, gebeliğin 8. haftasından itibaren anneden alınan basit bir kan örneği ile iki hafta içinde sonuç veriyor.

Yeni tanı yüzde 99 güvenilir

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün düzenlediği ‘’Enformatik Bilim Festivali’nde yeni yöntemini tanınan Prof. Dr. Cantor, yöntemin 10 yıllık bir araştırma sonunda 100’ün üzerinde bilim adamı tarafından geliştirildiğini ve 500’e yakın hamile üzerinde test edilerek amniyosentez yöntemi ile kıyaslandığını anlattı. Cantor, yöntemlerinin daha çok sayıdaki hamile üzerinde de test edildiğini belirtti. Tanı yönteminin mükemmele yakın bir güvenilirlik sunduğunu ifade eden Cantor, bunun yaklaşık yüzde 99 oranına karşılık geldiğini söyleyerek, halen kullanılan ancak bazı riskleri barındıran amniyosentez yönteminin yüzde 99’dan daha iyi sonuçlar verdiğini hatırlattı. Yöntemin geliştirilmesi için pek çok laboratuvarın üzerinde çalıştığını anlatan Cantor, ‘’Yöntem, amniyosentez gibi anne karnından örnek almadan sadece basit bir kan örneği ile test edilebiliyor’’ açıklamasını yaptı.

Donmuş plazmadaki DNA yapısı inceleniyor

Prof. Dr. Cantor, yöntemini şöyle anlattı: ‘’Plazmadaki proteini ve RNA’yı parçalayıp uzaklaştırıyoruz. Böylece sadece DNA’daki bir hataya bakıyoruz.’’ Cantor, ticari testin sonucunu bir hafta ile iki hafta içinde sonuçlandığını bildirdi. Test için anneden alınan kan örneğinin     72 saat içinde merkeze ulaştırılması gerektiğini anlatan Cantor, ‘’Donmuş haldeki plazmayı isteyeceğiz.  Bu elimize ulaştığında tanı koyabileceğiz’’ dedi.