MedyaFaresi MedyaFaresi

Amerika'nın 30 kilometrelik güvenli bölge açıklaması kafaları karıştırdı

Ankara-Washington hattında kafaları karıştıran açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Eklenme: 25 Ocak 2018 19:39 - Güncelleme: 25 Ocak 2018 19:41

Önceki gün ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün ABD'li bakanın kendisine Suriye'de 30 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturulması teklifinde bulunduğunu açıklamıştı. Tillerson, bugün İsviçre'de böyle bir açıklama yapmadığını söyledi.Dün ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la Zeytin Dalı Operasyonu ve Afrin hakkında görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Tillerson, Afrin için 30 kilometrelik güvenli hat önerisi yaptı" açıklamasını yaptı.

TSK’nın terör örgütleri PKK, KCK, PYD ve IŞİD’e karşı başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu sonrasında Ankara-Washington hattında kafaları karıştıran açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dün gece ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen görüşme sonrasında taraflar farklı açıklamalarda bulunmuş, ABD’nin açıklaması Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Kafaları karıştıran bir diğer açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan geldi. ABD’li bakan İsviçre’nin Davos bölgesinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Kuzey Irak Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

“Sayın Tillerson, Türkiye Dışişleri Bakanı’na Suriye’de bir güvenli bölge teklifinde bulundunuz mu” sorusuna Tillerson’ın yanıtı kafaları karıştırdı. Tillerson, “Birçok olası seçeneği konuştuk fakat biz bir şey teklif etmedik” dedi.

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Reuters'ın Türk haber kanallarına dayandırdığı haberde Çavuşoğlu, Tillerson ile görüşmesinin detaylarını vermişti. Paris’te bir araya gelen iki dışişleri bakanı Suriye konusunu masaya yatırmıştı. Çavuşoğlu, Tillerson’ın kendisine Afrin’de 30 kilometrelik güvenli bölge önerisi yaptığını ifade etmişti.