MedyaFaresi MedyaFaresi

Amerika bu adamın hikayesini konuşuyor!

MEDYAFARESİ VİDEO- New York’ta sokakta yaşayan 53 yaşındaki Çek vatandaşı Jaroslav Nemcovsky, yardımseverler tarafından sokakta yaşamaktan kurtarıldı.

Eklenme: 28 Kasım 2013 15:19 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 00:58

Amerika bu adamı konuşuyor... VİDEO

İş bulma umuduyla üç ay önce Amerika’ya gelen fakat en sonunda beş parasız evsiz biri olarak kendisini sokakta bulan 53 yaşındaki Çek adamın yardımına koşan bir grup insan, adamın içinde bulunduğu zor durumdan kurtulup ülkesine geri dönmesini sağladılar.

NY Daily News’un haberine göre Cumartesi sabahı Union Meydanı’nın sokaklarında uyanan Jaroslav Nemcovsky (53), tanımadığı beş kişinin yardımı sayesinde gün sonunda kendisini bir anda ülkesine doğru yola çıkarken buldu.

Nemcovsky’ye yardımcı olan grup, adamın önce temizlenmesini sağladı sonra da adama ülkesine giden tek yönlü bir seyahat bileti satın aldı.

Olayı kameraya kaydedip YouTube’a yükleyen grubun bu videosu bir anda insanlar arasında yayıldı.

Aslında Prag civarında yaşayan iki çocuk babası Nemcovsky için her şey, New York’un evsizlerine giyecek dağıtan iki grubun kendisine yaklaşmasıyla başladı.

Salı günü Daily News’a konuşan Thread Society isimli giyim firmasının sahibi Brandon Levithan, ilk etapta Nemcovsky’nin evsiz olduğunu düşünmediklerini ve dolayısıyla adama  yaklaşıp yaklaşmamakta tereddüt ettiklerini belirtti.

İngilizce bilmeyen Nemcovsky, Rusçası sayesinde Levithan’ın kız arkadaşı Simona Kanevsky ile konuşabildi.

Daily News’a attığı bir e-postada o anları anlatan Kanevsky, “O’na, svetşörtler, şapkalar ve eldivenler dağıtan bir giysi firması olduğumuzu söyledim. Kendisine bir şey isteyip istemediğini sordum ve kendisi, ‘Sadece eve..Çek Cumhuriyeti’ne gitmek istiyorum’ dedi” ifadelerini kullandı.

Kanevsky’ye hikayesini anlatan Nemcovsky, iş bulma umuduyla anavatanından ilk olarak Eylül ayında Florida, Orlando’ya sonrasında da Manhattan’a gittiğini belirtti.

Talihsizliklerin peşini bırakmadığı Nemcovsky, Liman İdaresi otobüs terminalinde uyuya kaldığı bir sırada ise soyulduğunu belirtti.

Levithan, soygun sırasında adamın telefonunun, pasaportunun ve hatta ayakkabılarının dahi gittiğini belirtti.

Nemcovsky, olay sonrası polise gittiğini fakat polislerin kendisine güldüklerini belirtti.

New York’taki Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’ndan yeni bir pasaport alabilen Nemcovsky, eve dönmesine yardımcı olacak başka bir yardım ise alamadı.

10 gün boyunca bir evsiz barınağında uyuyan Nemcovsky, sonrasında barınaktan atıldığını ve kendisini Union Meydanı sokaklarında bulduğunu belirtti.

Nemcovsky’yi Union Meydanı’nda bulan Levithan ve arkadaşları, adama aşama aşama yardım etmeye başladılar.

İki haftadan fazla bir süredir duş almamış olan Nemcovsky, ilk olarak duş alması için civardaki bir otele götürüldü.

Grup ayrıca Nemcovsky’ye yeni kıyafetler, New York pizzası ve saç ve sakal tıraşı da sundular.

Daha önce hiç o kadar uzun sakal bırakmadığını söyleyen Nemcovsky,  tıraş sonrasında dinlenmesi için yeniden otele götürüldü.

Bu arada Nemcovsky’nin evine geri dönebilmesi için çalışmaya başlayan grup, hemen ertesi sabaha JFK Havalimanı’ndan Çek Cumhuriyeti’ne doğru kalkacak bir uçak için adama bir bilet satın aldılar.

Levithan, Nemcovsky ile tanışmalarının ardından geçen yaklaşık yedi-sekiz saat sonrasında adamı uçağa bindirdiklerini belirtti.

Levithan, Nemcovsky’ye telefon numaralarını da verdiklerini ve adamdan gelecek telefonu beklediklerini söyledi.