MedyaFaresi MedyaFaresi

Amazon’un Sesli Asistanı Alexa Bir Çocuğa Bozuk Parayı Fişe Sok Dedi

Yapay zekanın son örneklerinden Amazon'un sesli asistanı Alexa, 10 yaşındaki bir çocuktan bozuk parayı prize takmasını istedi. Olası bir facia son anda önlendi.

Eklenme: 29 Aralık 2021 23:21 - Güncelleme: 30 Aralık 2021 07:08

Amazon’un Alexa isimli sesli asistanı, 10 yaşındaki bir çocuğa bir “meydan okumanın” bir parçası olarak kendisine ‘elektrik vermesini’ tavsiye etti.

Kristin Livdahl isimli kadın, yaşananları Twitter hesabından yayınladı. Livadh, kızının eve geldiğinde Alexa’dan kendisi için bir meydan okuma önerdiğini söyledi. Amazon Alexa ise bu talebe karşılık ‘İşte internette bulduğum bir meydana okuma’ yanıtını verdi.

Alexa, “İşlem çok kolay: Bir telefon şarj cihazını duvar prizinin yaklaşık yarısına kadar takın, ardından açıkta kalan uçlara bir bozuk para dokundurun.” dedi.

ANNESİ ARAYA GİRDİ
Livadh, “Tam oradaydım ve Hayır, Alexa, hayır!” diye bağırdım. Neyse ki kızım böyle bir şey yapmayacak kadar akıllı.” yazdı.

Amazon, yaşananların ardından yayımladığı açıklamada veri tabanında değişikliğe gidildiğini ve birdaha böyle hatalar yaşanmaması için önlem aldıklarını duyurdu.