MedyaFaresi MedyaFaresi

Almanya'da medya savaşları! Der Spiegel Bild'i topa tuttu!

Almanya’nın en yüksek tirajlı haber dergisi Der Spiegel, Bild'i yerden yere vurdu.

Eklenme: 02 Mart 2011 08:45 - Güncelleme: 17 Aralık 2015 13:46
Almanya’da medya savaşı Almanya’nın en yüksek tirajlı haber dergisi Der Spiegel, ülkenin en çok satan gazetesi Bild’i “Kundakçılar” başlığıyla kapak yaptı ve yerden yere vurdu.

Avrupa’nın 1 milyon tirajıyla en büyük haber dergisi Der Spiegel ile yine Avrupa’nın 3 milyonu aşkın tirajıyla en büyük gazetesi olan Bild, birbirine girdi. Bu kapışmanın sebebi ise 7 günde bir yayınlanan derginin bu haftaki sayısında Bild’in logosunu ateşler içinde vererek “Kundakçılar” başlığıyla gazeteyi “Almanya’nın aşırı sağa kaymasından” sorumlu tuttu ve gazetenin yayın politikasının “Almanya’nın tarihinde görmediği kadar aşırı sağcı” olduğunu belirtti. Spiegel, haber için tam 7 muhabirini görevlendirdi ve günlerce süren araştırma sonucunda Bild’in ahlaki standartlarını ve gazetecilik kalitesini yerden yere vuran bir kapak yaptı.

Merkel’i çok etkiliyor

Gazetenin, Merkel Hükümeti üzerindeki etkisini de eleştiren Spiegel, “Bild, Alman meclisinde ve koridorlarında o kadar etkili ki, attığı aşırı sağcı manşetler Merkel hükümetinin politikalarını şekillendiriyor” yorumunu yaptı. Hatta gazetenin Merkel’in CDU partisinin aşırı sağcı kolu gibi faaliyet gösterdiğini kaydetti. 800 gazetecinin çalıştığı Bild’in Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann ise gazetesinin önyargıların üzerine ateş attığı iddiasını kabul etmediklerini belirterek, “Biz 1 numarayız çünkü insanlara sadece gerçekleri vermiyoruz. Bu gerçeklerin insanlar üzerinde yarattığı etkiyi de hissettirmeye çalışıyoruz. Bizi okuyanlar bu ülkeyi neyin bir arada tuttuğunu, insanların neye tepki gösterdiğini görüyor” diyerek kendini savundu.