MedyaFaresi MedyaFaresi

"Allah devletimize zeval vermesin" diye dua eden Kürt asıllı vatandaşların ifadeleri dikkat çekti...

Lübnan'da savaş çıkınca onları almaya gelen ve kucaklayan Türk askerini görünce devlete dua ettiler... "Duyun ey kardeşlerim, düne kadar sizler gibi düşündüklerim, bu kışkırtmalara gelmeyin, dört kutsal değerden gerisi yalan" demek istiyorlar...

Eklenme: 23 Temmuz 2006 10:44 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 19:52

Ey Türk vatandaşları !....  Hangi asıldan gelirseniz gelin bu cümlelerden ders çıkarın...

"Allah devletimizden razı olsun... Allah devletimize zeval vermesin... Tek devlet, tek toprak, tek bayrak, tek vatan..."

Bunlar, ülkemizde kendini azınlık olarak gören, düne kadar "haklarımız da haklarımız" diye yapılan tüm çığırtkanlıkta baş çeken insanlardan birkaçının şuur sahibi olduktan sonraki iyi dilekleri.

Ve belki düne kadar, bu hakları bir gün bunlara vereceklerini iddia ederek, bu insanları kandıran örgütlere hizmet eden vatandaşlarımız...

Belki değil... Lübnan'dan Türk konsolosluğunun sağladığı imkanlarla donen bu insanların gözlerinden, sözlerinden çıkartılacak büyük dersler vardı. Bunları objektif olarak saptayabilmek için tüm o anı izlemek gerekirdi...

Gözlerdeki minnet duygusu, bombaların ard arda patladığı bir ülkeden vatan topraklarına dönmenin verdiği huzurla, tüm kardeşlerini bir gerçeği görmeye çağırıyordu. Bir gün bir yerlerde başlarına birşey geldiğinde onları bulundukları cehennmeden çekip çıkartan yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumları olacaktır.

Umarım birileri bu insanları, cehennemden, savaşın kavurduğu topraklardan dönüşlerinde görmüştür. Bu gerçekleri zaten bilenlere, kavrayanlara, bile bile kışkırtanlara lafım yok. Lafım, ülkeyi bölmek isteyenlerin yaptıkları propagandalara inanarak, adaletsizce yanıltılarak kendilerini azınlık zanneden ezilmiş insanlara.

Bunları ezenler, gösterilmek istendiği şekilde devletimiz değil, onların üstünden yaptıkları siyasetle dış güçlerin emellerine alet olmanın bedeli olarak ceplerini dolduranların bizzat kendisidir. Büyük şehirlerde yaşanan hayatlara bakarak sadece bazı etnik kökenli doğulu vatandaşların başka hayatlar yaşamak zorunda bırakıldıkları düşünülmekte olabilir gençler tarafından.

Ancak yurdumuzda her kökenden fakirler vardır. Bu düşük gelir sınıfı ülkeye dağılmıştır. Bölgesel geri kalmışlık, bölgede yaşayan Türk kökenli insanları da aynı ölçüde etkilemektedir. Sınıflar etnik kökene göre değil belki sermaye ve siyaset üçgenine göre isyan etmekte haklı olabilirlerdi. Ancak aynı topraklarda yaşayan bizlerin etnik kökenler açısından ayrımcılığa tabi olduğunu söylemenin adaletsizlik olacağı, tekrar söylüyorum, Cilvegözü'nden ülkemize giriş yapan, şiveli vatandaşlarımızın minnet dolu sözlerinden ve gerçeği kavrayışlarından bir kez daha anlaşılmıştır. İzan sahipleri için elbette.

Allah devletimizden razı olsun... Allah devletimize zeval vermesin... Tek devlet, tek toprak, tek bayrak, tek vatan...

Yani, "duyun ey kardeşlerim, düne kadar sizler gibi düşündüklerim, bu kışkırtmalara gelmeyin, bu dört kutsal değerden gerisi yalan" demek istiyor Kürt asıllı vatandaşlarımız...