MedyaFaresi MedyaFaresi

Ali Koç: Uluslararası bir markayla forma sponsorluğu için anlaşmak üzereyiz

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün resmi kanalında katıldığı 'Camiaya Sesleniş' adlı programda kulübe ve gündeme dair açıklamalar yaptı.

Eklenme: 11 Eylül 2018 23:27 - Güncelleme: 12 Eylül 2018 00:20

Ali Koç transfer dönemince yalan haber yaptıkları iddiasıyla Turkuvaz Medya grubu bünyesindeki Sabah gazetesi ve A Spor kanalına tepki gösterdi. Fenerbahçe TV’de yaptığı camiaya sesleniş konuşmasını takip eden gazetecilere seslenen Ali Koç, “Buraya gelmek isteyip de gelemeyen tek medya mensubu o medya grubunun mensubu olmuştur. Çünkü siz bizim evimizdesiniz istediniz soruları sorabilecek durumdasınız. Bize göre sizler burada olmayı hak ediyorsunuz” dedi.

Fenerbahçe'nin güncel borcunu da açıklayan Koç, "Borç 4,1 milyardı. Sadece ve sadece kur artışından bu rakam 400 milyon TL arttı." ifadelerini kullanarak, "Fenerbahçe Dernekler yapısı, biz yönetime geldiğimizde ilerlemiş ve gelişmiş bir yapıdaydı. Bunun için de Aziz Yıldırım'a teşekkür ederim. Bu yapı gelişebilir mi, tabii ki. Yakında bir seferberlik başlatmak zorundayız. Bizim koyacağımız kaynaklarla mevcut borçlanma seviyeleri ve yarattığımız kaynaklarla bu işin gitmesi mümkün değil. Borç 4,1 milyardı. Sadece ve sadece kur artışından bu rakam 400 milyon TL arttı. Fenerbahçe'nin bu nedenle kaynak yaratma kampanyasına başlaması lazım. Böyle ancak nisan ayına kadar gidebiliriz. Borcu borçla ödemek, sürdürülebilir bir sistem değil. Bu tablo içinde seferberlik kampanyası başlatmamız gerekiyor. Her yıl 10 bin yeni üye kazanmak istiyoruz, bunun için de derneklerimiz önemli. En önemli konulardan bir tanesi üye kazandırmak. Onları sadece maçlara gelip desteklemekten öteye, Fenerbahçe'yi kaynak yaratma kampanyasında bir elçi olarak konumlandırmak istiyorum"" dedi.

Koç, 24 Temmuz'da yaptığı açıklamalarda Fenerbahçe'nin borç ve yükümlülüklerine ilişkin, "Birikmiş toplam borç 3.2 milyar TL. 2018-2019 sezonu öngörülen faaliyet giderleri 0.9 milyar TL. Yani bizim taşıdığımız yükümlülük 4.1 milyar TL" ifadelerini kullanmıştı.

Ali Koç'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Biz 5 yıl içerisinde sponsorluk ve reklam gelirleri açısından Avrupa'da ilk 20'ye girmeyi hedefliyoruz. Şu an futbol takımımızın göğüs reklamı konusunda gündemde olan uzun süreli bir anlaşma yok

"Formamızın göğüs reklamı için uluslararası dev bir markayla el sıkışmak üzereyiz. Ya anlaşma sağlayacağız, ya da olmadı deyip görüşmeleri bitireceğiz. Anlaşma sağlanırsa, bedeli son dönemdeki anlaşmaların çok çok üstünde olacak

"Bir insanın vücudunda uçuk neden çıkar? Vücudu zayıfladığında çıkar. Benfica eşleşmesinden elenince ve ligdeki sonuçların ardından saldırılmaya başlandı. Zayıf anlarımızda saldırıyorlar

"Bu yolun sonu çok güzel olacak. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün... Özellikle Fenerbahçe futbol takımı kendi kendini döndüren bir yer olacak"

"Aziz Behich ile ilgilendik"
"100 oyuncu konusunun ciddi anlamda suistimal edildiğini düşünüyorum. Sattığımız kadar alabiliyoruz. Bayramdan sonra yaptığımız satışlar ile transfer yapabildik. Ayew için kiralama bedeli ödemedik. Bazıları Comolli'yi 'Hırsız' diyecek kadar suçluyor.

"Listede olmayıp aldığımız iki oyuncu var: Tolga Ciğerci ve Jailson. Tolga, son dakika bir fırsat olarak geldi. Ayrılış nedeni olarak, kişisel sorunlar ve maddi sebepler olduğunu gördük. Evet kronik bir sakatlığı var. Bize 12-15 maç hizmet ederse büyük fayda sağlamış olur.

"Jailson ile sabahlara kadar inceleme yapıldı. Bu kadar çabuk getirebileceğimizi ben de tahmin etmiyordum. Bizim transfer politikamıza uyan bir oyuncu. Makul bir fiyata alındı ve makul bir ücret alıyor. Son dakikaya kalmasaydı 2-2.5 milyon euro'ya alabilirdik.

"Transfer yapmak isteyip, yapamadığımız mevki olmuştur. Aziz Behich ile ilgilendik. Emre Akbaba, bize iki taraf anlaşılamadığı için önerilmişti. On numara için bir oyuncuya baktık ama olmadı. İsteyip de alamadığımız oyuncular oldu"

"Soyunma odasına inerim"
"Başkanlık tarzım, işin ehline işi vermek. Profesyonellerin Fenerbahçe Spor Kulübü'nün günlük icraatlarını yapmasını istiyorum. Her anlamda bu yaklaşıma sahibim. Phillip Cocu ve Damien Comolli'nin bu bağlamda iyi seçimler olduğunu düşünüyorum.

"Benim görevim, tüm sporcuların çalışabileceği verimli ortamı sağlamak. Huzurlu ortam yaratmak, taraftar desteği sağlamak, ödemeleri zamanında yapmak. Futbolculara borcu olmayan yegane kulüplerden biriyiz.

"İlk haftalardaki olumsuz sonuçlarda sorumlu ben ve yönetim. En radikal tedbiri alabilecek durumdayız, gerektiği zaman bu tedbirleri almazsak suçlu bizizdir. Ben, soyunma odasına inmeyeceğim demedim. Sevabıyla günahıyla bu işin başındaki adam bensem, soyunma odasına inerim"

"Futbolda ne olacağı belli olmaz"
"Comolli ile 9 ay çalıştım. Nisan ayına kadar ona bir görev teklifinde bulunmak gibi bir fikrim yoktu. İsmini vermeyeceğim 2 kulüpten teklif bekliyordu. Diğer kulüplerden teklif aldı ama istediği gibi değildi. Üçüncü seçenek olarak biz vardık ve bizi tercih etti.

"Cocu, benim kriterlerime uyan teknik direktörlerin başında geliyordu ve bu sebeple tercihimi bu şekilde yaptım. İnşallah başkanlığım süresince çalışacağım tek hoca olur. Ama bu futbol, ne olacağı belli olmaz. Fenerbahçe'nin çıkarlarını düşünüyoruz. Fakat biz sabırlıyız.

"Ben bugün Cocu ve Comolli'nin aldığı ücretleri açıklayacaktım ama gizlilik sözleşmeleri olduğu için açıklayamıyorum. Cocu'nun tazminatının 7.5 milyon euro olduğu iddiası yalan. Cocu'nun tazminatı yalnızca 12 aylık maaşıdır. Bu da Comolli'nin başarısıdır.

"Fenerbahçe'de bir seferberlik oluşturmak zorundayız. Bizim koyacağımız kaynaklarla ve mevcut ekonomiyle bu işin gitmesi mümkün değil. Sadece kur artışından dolayı borç ve yıllık giderimizde 400 milyon TL'lik artış oldu. Hepimiz elimizi taşın altına sokmak zorundayız"

"Her yıl 10 bin yeni üye kazanmak istiyoruz, bunun için de derneklerimiz önemli. En önemli konulardan bir tanesi üye kazandırmak. Onları sadece maçlara gelip desteklemekten öteye, Fenerbahçe'yi kaynak yaratma kampanyasında bir elçi olarak konumlandırmak istiyorum"

Turkuvaz Medya'ya tepki
Ali Koç transfer dönemince yalan haber yaptıkları iddiasıyla Turkuvaz Medya grubu bünyesindeki Sabah gazetesi ve A Spor kanalına tepki gösterdi. Fenerbahçe TV’de yaptığı camiaya sesleniş konuşmasını takip eden gazetecilere seslenen Ali Koç, “Buraya gelmek isteyip de gelemeyen tek medya mensubu o medya grubunun mensubu olmuştur. Çünkü siz bizim evimizdesiniz istediniz soruları sorabilecek durumdasınız. Bize göre sizler burada olmayı hak ediyorsunuz” dedi.