MedyaFaresi MedyaFaresi

Alagöz kardeşler hemşehrilikten çıkarıldı

Adıyaman Belediye Meclisi, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi ve Ankara'da meydana gelen canlı bomba eylemlerini düzenleyen Adıyamanlı Yunus Emre Alagöz ile Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün hemşehrilikten çıkartılmasına karar verdi.

Eklenme: 19 Kasım 2015 20:48 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 20:58

Belediye Meclisi üyeleri, gündemdeki konuları görüşüp karara bağlamak üzere toplantıya katıldı. Toplantının ilk oturumunda gündeme getirilen imar konuları ele alındı. Daha sonra canlı bomba olan Yunus Emre Alagöz ile Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün hemşehrilikten çıkartılması gündeme getirildi. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, burada yaptığı açıklamada, Adıyaman halkının yapı olarak her türlü terörün karşısında durarak katliamlara karışmayan ender illerden bir tanesi olduğunu söyledi.

Canlı bombaların Adıyamanlı olmasının kentin imajını sarstığını belirten Kutlu, şunları kaydetti:

"Son günlerde yaşadığımız olaylarda Adıyaman kimliği taşıyan 2 kişi maalesef bütün şehri üzen, bütün şehri utandıran eylemlere kalkışmış ve hem Türkiye’nin imajına hem de Adıyaman’ın imajına ciddi zararlar vermiştir. Bunlardan birisi Suruç’ta canlı bomba olarak kullanılmış, diğeri ise Ankara’da canlı bomba olarak kullanılmıştır. Biz bu yapılan, Adıyamanlıya yakışan bir eylem olmadığını göstermek maksadıyla bu konuyu meclis gündemine taşımış bulunuyoruz. Mevzuatta fahri hemşehrili beratı verme Belediye Meclisinin yetkisindedir ancak hemşehrilikten ihraç gibi bir durum yoktur. Ama bizim Adıyaman Belediye Meclisi olarak bu kişilerin Adıyamanlı olarak tanıtılmasından da rahatsızlık duyduğumuz bir gerçektir. Bu durumda başkanlık olarak sizlere teklifimiz, gerek Ankara’daki gerekse Suruç’taki canlı bomba eylemlerinin Adıyamanlılar tarafından lanetlendiğini ve bu eyleme kalkışanların onlara yardım edenlerin en şiddetli bir şekilde kınandığını belirtmek ve bu Yunus Emre Alagöz ile Şeyh Abdurrahman Alagöz isimli teröristlerin de Adıyamanlı olarak tanınmamasını ve Adıyamanlılıktan dışlanmasını teklif ediyoruz. Bu belkide ilk defa olacak bir karardır. Ama bunların Adıyaman’ın bu isimler ile anılması ve bu isimlerin ak ve berrak olan,  kardeşçe yaşayan Adıyaman’ın imajını zedelemesin de müsaade etmememiz lazım. Bu sebeple bu eylemlerin kınanmasını ve bunları da Adıyamanlı olarak kabul etmediğimizi, bunun kamuoyuna duyurulmasını meclisin gündemine getirdik"

Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Kutlu, meclis üyelerine, Yunus Emre Alagöz ile Şeyh Abdurrahman Alagöz'ü Adıyamanlı olarak kabul etmediklerini kamuoyuna duyurulması konusunda karar alınmasını meclis üyelerinin oylarına sundu.

Teklif Meclis üyeleri tarafından eksiksiz olarak kabul edildi.

Kaynak: AA