MedyaFaresi MedyaFaresi

Akşener İsmet İnönü’nün sözleriyle Trump’a yüklendi

'Bu hadsizliğe en iyi cevap Fırat'ın doğusuna girip terör koridorunu yarmaktır' diyen Akşener, 'Buradan İsmet İnönü’nün ders niteliğindeki sözüyle Trump'a yanıt vermek istiyorum; 'Yarın yeni bir dünya kurulur ve Türkiye oradaki yerini alır.' Bu hep böyle olmuştur, böyle de olacaktır' dedi.

Eklenme: 08 Ekim 2019 12:11 - Güncelleme: 08 Ekim 2019 12:13

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Eğer Türkiye benim eşsiz bilgeliğim dahilinde sınır dışında sayacağım bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini yok ederim ve mahvederim’ tehdidine tepki gösteren Akşener, ‘ABD Başkanı Trump’ın dün yaptığı açıklama, devlet aklıyla bağdaşmayan bir küstahlıktır’ dedi.

Akşener'in konuşmasından satır başları:

Dün ülkemizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın geride bırakılmasını gerekli kıldı. ABD Başkanı Trump'ın dün yaptığı açıklama, devlet aklıyla bağdaşmayan bir küstahlıktır.İç politikada siyasi rekabete devam edeceğiz, bir birimizi eleştireceğiz, ama dış tehditlere karşı bir tek partimiz vardır. O da al bayrak partisidir.

Hiç kimse merak etmesin. Türkiye'nin devlet geleneği, dünya ülkeleriyle ilişkilerini başarıyla yönetecek güçtedir. Türkiye'nin dostları, Trump yönetimine tehditlerinin sonuçlarını anlatacaktır. Buradan büyük devlet adamı İsmet İnönü'nün sözleriyle Trump'a sesleniyorum: Yarın yeni bir dünya kurulur, Türkiye de onun içinde yer alır. Trump'ın hadsizliğini, o terör koridorunu yararak, yüzüne vurmak zorundasınız.

‘TERÖRİST BAŞI TRT’YE ÇIKAR, ŞEHİT ANASININ BAĞRI YANAR’

Ortada toz pembe hayallerden oluşan bir metin var ama adına program denemez.Üreten ürettiğinin karşılığını alan sokakta çarşıda pazarda devletine adaletine güven duyan; gelecek kaygısı olmazsızın mutlu, umutlu, güçlü bir Türkiye. Bunun temeli hukukun üstünlüğüdür. Hukukun üstünlüğü olmadığı yerde üstünlerin hukuku başlar.

İllet de budur, zillet de budur. Her toplumun ayakta kalabilmesinin temel şartıdır. Hukukun üstünlüğü olmadığı yerde ne kimse üretir ne de kimse ürettiğinin karşılığını alabilir. Hukukun üstün olmadığı yerde terörist başı TRT’ye çıkar, şehit anasının bağrı yanar. İlk ele alınacak konu hukukun üstünlüğüdür

‘TÜRKİYE VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYOR’

Güçlü bir Türkiye elbette ki zengin bir Türkiye demektir. Şunu açıkça ifade etmemiz gerek Türkiye varlık içinde yokluk çekiyor. Çünkü Türkiye üretemiyor. Üretemediği için istihdam yaratamıyor, zenginleşmiyor, fakirlik artıyor. Bunun için her dört gençten biri işsiz

‘500  BİNE İNDİRECEĞİZ’

Türkiye’deki mülteci sayısını 500 bine indireceğiz. Böyle bir istikrarlı bölgede TL en çok dolaşan para birimi olacaktır. Kuşatıcı ekonomik coğrafyasının değeri 7 trilyon dolardır. Bölge istikrara kavuşunca bu rakamın 10 trilyona çıkması mümkündür.

Türkiye bu zenginliğin merkezindedir. Bu zenginliği kullanabilecek bir sistem inşa etmek mecburiyetindeyiz, edeceğiz. Teknoloji odaklı sanayi politikalarımızı, yüksek getirili şehir turlarını, güçlü bölge güçlü Türkiye stratejilerimizi ortaya koyacağız. Biz Dadaloğlu soyundanız, merkez medya onlarınsa Türkiye bizimdir