MedyaFaresi MedyaFaresi

AKP'nin baskılarından programıma son verildi!

Gazeteci Mehmet Altan, Akıl Defteri programında Başbakan Erdoğan’ı topa tuttu.

Eklenme: 13 Şubat 2013 13:54 - Güncelleme: 08 Ocak 2016 23:28

Erdoğan’ı cemaatin kanalından bombaladı!
Star yazarı Eser Karakaş Zaman yazarı Şahin Alpay Erdoğann "Akıl Defteri" akp CHP gülen cemaati kenan evren Mehmet Altan Mehtap TV

Mehmet Altan, Gülen Cemaati’ne ait Mehtap TV de Star yazarı Eser Karakaş ve Zaman yazarı Şahin Alpay la birlikte yorumcu olarak gündemi değerlendirdikleri "Akıl Defteri" programında Başbakan Erdoğan’a çok sert eleştiriler yöneltti. Mehmet Altan Erdoğan’ı Kenan Evren’e benzetti.

Bu ihtiyaç nereden çıktı?

Zaman yazarı Şahin Alpay’ın, AKP’nin programında olmadığı halde bu Başkanlık sistemi nereden çıktı? Başbakan neden böyle bir modeli ortaya attı? Bu ihtiyaç neden hasıl oldu?" diye sorması üzerine Mehmet Altan, "Böyle bir ihtiyaç zaten yok. Evren’den bir farkı yok. Evren kendisine uygun bir siyasi elbise dikmişti, Erdoğan da aynısını yapıyor" dedi. Şahin Alpay ise "Aynı şekilde düşünüyorum" diyerek Altan’ın sözlerine katıldığını vurguladı.
İleri demokrasi adı altında faşizm

AKP’ye ve Erdoğan’a yönelik eleştirilerini dozunu arttırarak sürdüren Mehmet Altan, şöyle konuştu:

"Madem bu bir siyasi kültür meselesi o zaman neden medyaya baskı yapıyorsunuz? Ben bir özel televizyonda program yapıyordum baskı yapıp son verdiler. Bırak o zaman konuşalım. Neden gazetelere, televizyonlara baskı yapıyorsunuz? Türkiye hiç bir zaman demokratik bir ülke olmadı ama bu kadar faşizan baskıyı hiç bir dönemde görmedim. Üstelik ileri demokrasi adı altında yapılıyor.
CHP’nin anayasa önerisi ne?

CHP’yi de eleştiren yorumcular, "CHP’nin Anayasa konusundaki önerisi ne? CHP askeri yargının korunmasını mı savunuyor?" diyerek CHP’yi politika üretmemekle suçladılar.

Halka söylenen ayrı yapılan ayrı
"Türkiye demokratikleşiyor" denilirse ben buna bir daha inanmam. Çünkü ben bunu daha önce yaşadım. Tamamen kişisel ikbal peşindeler. Ergenekon’la, Balyoz’la anlaşayım. Hepsinin üzerine bir şal örteyim" anlayışı var. AKP’ye önerim, AB üyeliğini çeksin, NATO’dan çekilsin, İncirlik Üssü’nü kapatsın, Şangay altılısına girsin, partileri kapatıp tek parti rejimine yeniden geçsin" dedi (BCK)