MedyaFaresi MedyaFaresi

Odatv yazarı: AKP’liler Reis’in sakince gidişini hazırlamalıyız diyor

İstanbul seçimlerinin iptali AKP’ye ve Erdoğan’a karşı bir tuzak mı, yoksa fırsat mı? Bu soruya Erdoğan’ın çevresindeki “Şahinler” ve “Uzlaşmacılar” farklı yanıtlar veriyor...

Eklenme: 08 Mayıs 2019 08:46 - Güncelleme: 08 Mayıs 2019 09:10

Odatv yazarı Hikmet Çiçek çarpıcı senaryoları köşesine taşıdı. Hikmet Çiçek'in yazısına göre, Erdoğan’ın çevresindeki “Şahinler”i “3. Nesil AKP’liler” olarak nitelendiren, Erdoğan’a yakın tecrübeli bir yönetici, “Artık Reis’in sakince gidişini hazırlamalıyız”değerlendirmesinde bulundu.

Aynı yönetici seçimlerin iptali ve AKP’nin geleceği hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“REİS’İ İKTİDARA TAŞIYANLAR GİTMESİNE KARAR VERDİ”

“AKP’yi ve Reis’i iktidara taşıyan güçler, artık Reis’in gitmesi gerektiğine karar vermiş görünüyor. Oluşturulan yeni konjonktür bunun işareti. TÜSİAD’ın hemen tavır alması ve çok sayıda sanatçının gösterdiği tepki, Reis’in bir an önce gönderilmesine karar verildiğini gösteriyor.

İstanbul seçimleri kazanılsa da kazanılmasa da bu saat işleyecek. Eğer seçimler iptal edilmeseydi, bu sürecin 2023’e kadar bir çeşit koalisyonla süreceğini düşünebilirdik. ‘Türkiye İttifakı’ söylemi bizi umutlandırmıştı.

Fakat 3. Nesil AKP’liler Reis’i ikna ettiler. Bunlar AKP’yi bir rant partisine dönüştürenler. Artık bize düşen, Reis’in sakince gidişini hazırlamak. Yoksa hem Türkiye, hem parti, hem de Reis ve ailesi kötü bir miras bırakacak.”

ERDOĞAN’IN KÜRT PLANI

Erdoğan’a yakın bir başka AKP’li ise Öcalan’ın mektubunun İstanbul seçimi sonrasına yönelik bir işaret olduğuna dikkat çekiyor:

“Kürtler konusunda adım atmak için Cumhurbaşkanı’nın kafasında uzun zamandır bir arayış vardı. Ancak üst üste seçimler buna fırsat vermedi. Tabii bir de Bahçeli dengesini gözetiyordu. Ancak 31 Mart’ta MHP’nin tepedeki desteği tabandan gelmeyince yeniden Kürtlere yönelmek zorunda kaldı.

Öcalan görüşmesinde, ABD’nin YPG ve Suriye konusundaki baskıları da etkili oldu. Hatta ABD, YPG ile Türkiye’yi arka kapıları kullanarak görüştürmek için yoğun çaba harcıyor. Ancak İstanbul seçimi sonuçlanana kadar Kürtler konusunda Cumhurbaşkanı’nın daha ileri adımlar atmasını beklememek gerek.”

Hikmet Çiçek

Odatv.com