Abone Ol

AKP’li Eski Vekil 11, Eski Danışmanı ise 5 Ayrı Yerden Maaş Alıyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve yardımcısının aldıkları maaşlarla kurumun nasıl arpalığa çevrildiğini anlatan CHP'li Arık 'Bu vicdani ve ahlaki mi?' diye sordu.

AKP’li Eski Vekil 11, Eski Danışmanı ise 5 Ayrı Yerden Maaş Alıyor

AKP eski Milletvekili ve Tarım ve Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın 11 , Poyraz’ın eski danışmanı olan ve kuruma Genel Müdür Yardımcısı yapılan Bilecik AKP Gençlik Kolları eski Başkanı Davut Arpa’nın ise 5 ayrı kurumdan maaş aldığı ortaya çıktı.

Türkiye iki-üç maaşlı bürokratları konuşurken, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “En ballı maaş alanlar AKP Bilecik eski Milletvekili ve halen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ile onun danışmanlığını yaparken, Genel Müdür Yardımcılığı'na getirdiği AKP eski Gençlik Kolları Başkanı Davut Arpa'dır. 5-10 yerden maaş, huzur hakkı ödeneği alanlar çiftçinin halinden ne anlar” dedi.


İLGİLİ HABER

Çift maaşlı bürokratlar açıklandı: İnsanlar aç, böyle bir düzen olur mu?

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz ‘İnsanlar aç yandaşlar maaş zengini’ diyerek çift maaşlı bürokratlara tepki gösterdi.

TBMM'de çiftçi, esnaf başta olmak üzere geniş kitlelerin sorunlarını dile getiren Çetin Arık, bu kez Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve yardımcısının maaşlarını gündeme taşıdı.

AKP ESKİ MİLLETVEKİLİ OLAN GENEL MÜDÜR 11 MAAŞ ALIYOR 

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre CHP Milletvekili Arık, 11 maaşlı genel müdür, 5 maaşlı genel müdür skandalını şöyle açıkladı:

“AKP eski milletvekili Mehmet Metiner, bozuk saat misali arada bir doğruları söyler ve sonra da çark eder. Metiner, AKP Bilecik eski Milletvekili olan ve halen Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü görevini yürüten Fahrettin Poyraz'ın nerelerden maaş aldığını açıkladı. Nasıl bir baskı altında kaldıysa sonra Twitter hesabını kapattı. İlgili genel müdür de bu twiti yalanladı” dedi.


‘ÇİFTÇİ GIRTLAĞINA KADAR BORÇLANMIŞKEN, GENEL MÜDÜRÜN 10 YERDEN MAAŞ ALMASI ADİL Mİ?’

AKP eski milletvekili olarak da emekli maaşı da olan Poyraz'ın bir koltuğuna 10 karpuz sığdırdığını dile getiren CHP'li Arık, “Poyraz, genel müdürlük dahil 10 yerde de yönetim kurulu başkanlığı yapıyor. Bu 10 yerden de yönetim kurulu başkanlığı maaşı alıyor. Bu kadar yerden maaş alan kişi, Türkiye'de tarım ve hayvancılığın sorununu çözebilir mi? Çiftçi Tarım Kredi Kooperatifleri'ne gırtlağına kadar borçlanmışken, traktörünü satarken, bu sorunları çözmesi gereken kişinin 10 yerden maaş alması, yönetim kurulu başkanı olması vicdani midir, ahlaki midir?” diye sordu.

‘ARPALIK’

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin nasıl bir arpalık olduğunu gösteren en güzel örneklerden birisinin de Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa'nın durumu olduğunu ifade eden Arkı, “Davut Arpa, Bilecik AKP Gençlik Kolları'nda görevliyken, o dönem Bilecik Milletvekili olan Fahrettin Poyraz'ın danışmanlığını yaptı. Poyraz, genel müdürlüğe getirilince, danışmanı Davut Arpa'nın da Tarım Kredi Kooperatifleri'ne Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasını sağladı. Genel müdür yardımcılığıyla da yetinilmemiş, toplam 4 yerde yönetim kurulunda da görevlendirilmiş. Çiftçimiz açken, esnafımız açken, evine ekmek götüremezken, bu kişilerin bir değil, iki değil, 3 değil 5-10 maaş almasının ne kadar vicdani, ne kadar ahlaki olduğunu milletimizin vicdanına soruyor ve onlara havale ediyorum.”

FAHRETTİN POYRAZ'IN MAAŞ ALDIĞI YERLER

22, 23 ve 24'üncü dönem AKP Bilecik Milletvekili olan Dr. Fahrettin Poyraz,  24'üncü dönemde Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüttü.

Poyraz’ın maaş aldığı yerler şöyle:

1-Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü

2- GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı

3-Tarım Kredi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (TAREKSAV) Yönetim Kurulu Başkanı

4- Tarım Kredi Holding Yönetim Kurulu Başkanı

5- Bereket Tekaful Yönetim Kurulu Başkanı
AKP'li eski vekil Fahrettin Poyraz

6- Bereket Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı

7- Bereket Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı

8- GÜBRETAŞ Maden A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

9-Tarım Kredi Sera A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

10-Tarım Kredi ve Kooperatifleri ve Birlikleri Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

11- AKP eski milletvekili olarak emeklilik maaşı alıyor.


AKP ESKİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI VE MİLLETVEKİLİ ESKİ DANIŞMANI DAVUT ARPA'NIN GÖREV ALDIĞI KURULUŞLAR

AKP Bilecik eski Gençlik Kolları Başkanı Davut Arpa, 2012-2017 yılları arasında TBMM'de 24, 25 ve 26. dönemlerde milletvekili danışmanı olarak görev yaptı. 2017 yılında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nde Genel Müdür Danışmanlığı görevini yürüttü. Arpa, bu kurumda 2018 yılında İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı görevine getirildi. 2018-2020 yılları arasında İnsan Kaynakları Daire Başkanı olarak görev yapan Arpa, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu'nun 23.02.2021 tarihli kararı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Arpa’nın aldığı maaşlar ise şöyle:

1-Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı

2- Tarım Kredi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (TAREKSAV) Yönetim Kurulu Üyesi
AKP'li vekilin eski danışmanı, Bilecik AKP Gençlik Kolları eski Başkanı ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa

3- Tarım Kredi Holding Yönetim Kurulu Üyesi

4- Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

5- Tarım Kredi Birlik Yönetim Kurulu Başkanı.