MedyaFaresi MedyaFaresi

AKP'den istifa eden vekili uçaktan attılar mı?

ATATÜRK Havalimanı’ndan saat 20.00’da Pakistan’a hareket etmesi gereken THY uçağında 3 saat 5 dakika VIP krizi yaşandı. AK Parti’den ayrılan İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, milletvekillerine tanınan hak nedeniyle oturması gereken VIP koltuğun kendisine verilmemesi üzerine direniş...

Eklenme: 21 Şubat 2014 22:55 - Güncelleme: 26 Mart 2016 00:18

THY yetkililerinin çağırdığı polisler de milletvekilinin dokunulmazlığı nedeniyle çaresiz kaldı. Bu sırada kabinde gerilim yaşandı. Kabin görevlisi Çetin’i indirmek için defalarca anons yaptı. Olay yerine gelen güvenlik görevlileriyle milletvekili arasında bağrışlar yaşandı. Uçaktaki yolcular İslamabad’a hareket etmek için uzun süre anlaşma sağlanmasını beklediler. Olayın sosyal medyada duyulması üzerine THY yetkilileri Çetin’e istediği koltuğu vererek uçağı saat 23.05’te havalandırdılar. Çetin, “Mesele basit bir koltuk meselesi değil, arka koltuk, ön koltuk meselesi değil. Mesele hukuk meselesi. Bir linç hadisesi bu. Milletvekiline bu yapılıyorsa tamamen ideolojik saplantıların Türkiye’yi nereye götüreceğinin göstergesidir” dedi.

Çetin, olay sırasında twitter hesabından gelişmeleri şöyle duyurdu:

“AKP’den istifamdan sonra, vekillik özlük haklarıma muhalif THY’den keyfi uygulamalara maruz kalıyorum. Hukuk hala varsa hakkımı ararım. Uçakta perondan ayrıldıktan sonra bir yolcu inecek diye anons yapıldı, sonra kapı açıldı ve ‘Valizinizi çıkardık buyurun  inin’ dediler. ‘Benim inmek niyetim yok’ dedim. ‘Polisle mi çıkaracaksınız mümkün değil’ dedim; benle beraber bütün yolcular ideolojik bir tavırla bekletiliyor.”

Çetin, uçaktan cep telefonuyla gazetecilere yaptığı açıklamada ise uluslararası uçuşları “ihlal ettiği” gerekçesiyle polisler tarafından indirileceği ve adliyeye sevk edileceği bilgisi aldığını ve daha sonra kendisinin uçaktan indirilmesiyle ilgili yazı okunurken kayda olacağını söylemesi üzerine, konuşmanın yarıda kesildiğini ve polislerin dışarıda beklediğini söyledi.
Üç gündür uçuşlarında zorluklar çıkarıldığını dile getiren Çetin, uçakta boş yerler olduğu halde sürekli olarak ertelendiğini ve uçuş sisteminin kendisini vekil olarak tanımadığını savundu.
Çetin’in danışmanı son günlerdeki gelişmeleri şöyle anlattı:
“THY Salı günü sistemde bütün girişler olmasına rağmen upgrade işlemini yapmayarak sistemin hata verdiğini söyledi ve gitmesi gereken uçakta değil 2 saat sonra ekonomide uçtu. Dün havaalanında Muhammed beye özel upgrade işleminin yapılmadığını, sistemin kasıtlı olarak bloke edildiğini söylediler. Bunun üzerine Meclis Başkanı, Maliye Bakanı ve THY Genel Müdürüne durumu ve bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bildiren yazılar yazılarak anlattılar. Dün ve bugün rezervasyonda upgrade işlemini yaptırıp sistemden onay almamıza rağmen kısa süre sonra birileri sisteme girip upgrade işlemini iptal etti.”
Uçakta Türkçe Olimpiyatlarına giden başka milletvekillerinin de bulunduğu öğrenildi.

 İşte o tweetler