MedyaFaresi MedyaFaresi

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Bizim Mansur Yavaş meselemiz yok

AKP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen parti sözcüsü Ömer Çelik, CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş hakkındaki sahte senet iddialarına ilişkin bir kez daha açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 13 Mart 2019 13:44 - Güncelleme: 13 Mart 2019 13:49

Çelik, dün canlı yayında söz konusu iddiaları medyayla paylaşmasının ardından kameralar karşısına geçen Yavaş'ın açıklamalarını değerlendirdi. Yavaş'ın AKP'yi taraf olmak ve dava sürecini etkilemeye çalışmakla suçlamasına tepki gösteren Çelik, "Bizim Mansur Yavaş meselemiz yok, bu CHP'nin meselesi" dedi. "Adil yargılamayı etkileyen açıklama' denecekse kendisine bakmalıdır" diyen Çelik, "Mansur Yavaş'ın kriminal olduğunu iddia ettiği bu kişiyle yıllardır süren bu dostluğun, iş ilişkisinin sebebi nedir?" diye sordu.

Yavaş ile arasında sahte senet davasının söz konusu olan iş insanı Necmettin Kesgin'e 'Saygın' ifadesini kullanmadığını söyleyen Çelik, bu konuda Yavaş'ın "yalan söylediğini" ifade etti.

Yavaş, Kesgin'in çocuk istismarından hâlen yargılandığını söylemişti. Gazeteciler, söz konusu iddiayı Çelik'e sordu. "Kişiyle bağlantılı olduğu kişi biz değiliz" diyen Çelik devamında, "Maden bu suçları işleyebilecek bir kişi, neden ilişki içine girdiniz? Şöyle bir kurnazlığa başvurulması bizim gözümüzden kaçmaz, bizi bir taraf olarak göstermeye çalışıyor. Bizim meselemiz değil bu, biz taraf değiliz" diye konuştu. 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alarak "Türkiye'nin diktatörü Erdoğan, İsrail demokrasisine laf uzatıyor" sözlerine de tepki gösteren AKP Sözcüsü, "Diktatör ifadesini kendisine iade ediyorum" dedi. Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımıza diktatör demesinin alt metninde şu vardır; seçimle iş başına gelen demokratlığından Netanyahu rahatsızdır, ortaya konulan iradeden rahatsızdır" açıklamasında bulundu.

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"İftira tezgâh gibi bir takım siyasi manipülasyonlar bizim siyasi yapımızın kapısından içeri giremez. Bu konularda daha deneyim sahibi olanlarla kendisinin ilişkili olduğu açıktır, dolayısıyla etrafına bakmasında fayda vardır. Ortada mahkeme kararı vardır. Biz hayali bir durumdan bahsetmiyoruz. 

"Temel bilgi eksiklikleri var. Biz CHP adaylarında bilgi eksiklikleri olmasından bıkmış durumdayız. Bizim adayımız Özhaseki 94'ten bu yana kamu görevi yapmaktadır. Bu süre içerisinde müteahhit zamanlarda mal beyanında bulunmuştur. Sakınılan, çekinilen bire durum yoktur. Bunları bıraksınlar. Biz Mansur Yavaş'la ilgili iddialara cevap verilmesini istiyoruz.

"12 parti üyesi Mansur Yavaş'ın adaylığına karşı çıkmıştır

"Bu iddialar çıktığında ne Özhaseki ne de kendisi adaydı. Herhangi bir çekişme söz konusu değildir. 

"2016 yılında sonuçlanmış bir davayı 2018 yılında biz nasıl etkileyebiliriz? Mantık dışı iddialarından biri de budur. Kendisinin orada bir takım iddialarla ilgili ortaya koyduğu tutumlar, eskiden dostluğu olan kişiye şimdi de kriminal demesi adil yargılamayı etkileme sürecidir. Adil yargılamayı etkileyen açıklama denecekse kendisine bakmalıdır.

"Dava açacağından bahsettiği herkes eminim heyecanla bekliyordur. Bu konunun kamuoyu önünde daha açık bir şekilde tartışılması lazım. Dava açmaktan sakın vazgeçmesin. Vatandaşlarımızın ütün detayları bilmesi gerekiyor. Bu dava sürecini dava açacağını söylediği herkesin heyecanla beklediğinden hiçbir şüphemiz yok.

"Konunun dışından dolaşarak bu soruların dışında kalmaya amaçlıyor.

"Biz konuşmamızda saygın bir iş adamı olarak bahsetmedik. Biz taraf değiliz. Bahsettiği şahsı Mansur Yavaş kadar tanımıyoruz. Vatandaşın kim olduğunun önemi yok bu olayda. Önemli olan CHP'nin Ankaramıza aday olarak çıkardığı kişinin sahte belgeyle icra takibi yapması, bu soruları kamuoyundan saklanmak istemesidir.

"Mansur Yavaş'ın kriminal olduğunu iddia ettiği bu kişiyle yıllardır süren bu dostluğun sebebi nedir? İş ilişkisinin sebebi nedir? 

"Bu iddiaları dile getiren kişi başkalarını suçlayacağına kamuoyuna bu kişiyle nasıl bir ilişkisi olduğunu, yıllara dayanan bağlantısının mahiyeti nediri açıklaması gerekir.

"Bu meseleler iyi cevap vermesi gerekir (Kılıçdaroğlu.) Ankara'ya aday gösterdiği şahsın Mansur Yavaş'ın arkadaşı olduğunu sürekli olarak görmezden geliyor. Bu iddialar kriminal kişi tarafından dile getiriliyor diyor. Sizin adayınızın bağlantılı olduğu kişi kriminal dediğiniz.

Çelik'ten Netanyahu'ya 'diktatör' tepkisi: Kendisine iade ediyorum

"Sayın cumhurbaşkanımız hakkında diktatör ifadesini kullandı. Netanyahu'ya iade ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza diktatör demesinin alt metninde şu vardır; seçimle iş başına gelen demokratlığından Netanyahu rahatsızdır, ortaya konulan iradeden rahatsızdır.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun sağlı durumu

"Çok değerli Dedeoğlu hocamızın sağlık durumuyla ilgili haberler çıktı teyit edemedik bunları. Çok değerli bir akademisyen kendisi. Sağlık durumuyla ilgili çelişkili haberler gelmişti, ben daha öğrenemedim. İnşallah hayırlı haberler alırız.

"(Çocuk istismarı iddiası) Birincisi bu bahsettiği ceza davasından bahsediyor, ceza davası almadım diyor. Hakkında sahte senet konusunda verilmiş bir karar var. Yargıtay da bunu 2016 yılında onamış. O yüzden de kötü niyet tazminatına mahkum edilmiş. Maalesef çok düşük düzeyli siyasal akılla başvurulan bir yöntem. O kişiyi kendisinin ihtilaflı olduğu kişiyi kriminalize ediyor. Dediğim gibi kriminal midir, değil midir ben onu bilemem. Onu bu iddiaların görüldüğü mahkemeler verecek. Kişiyle bağlantısı olan kişiler verecek.

Biz saygıdeğer iş adam mı değil mi bilmiyoruz. Ben saygıdeğer demedim orada yalan söylüyor Mansur Yavaş. Bahsettiği konular kendisinin de söylediği gibi mahkemeye intikal etti. Kişiyle bağlantılı olduğu kişi biz değiliz. Maden bu suçları işleyebilecek bir kişi, neden ilişki içine girdiniz? Şöyle bir kurnazlığa başvurulması bizim gözümüzden kaçmaz, bizi bir taraf olarak göstermeye çalışıyor. Bizim meselemiz değil bu, biz taraf değiliz. O kişiyle ilgili böyle düşünüyorsa, ben hakim, savcı değilim, o zaman kendisinin açıklaması gerekiyor. Yıllardır bu bağlantı nereden kaynaklanmıştır? Böyle bir kişiyle alacak verecek mahiyetindeolmanız nedendir?

"Netflix dizisi gibi"

Öyle bir gelişiyor ki Netflix dizisi gibi. Aralık ayında ilk, Ocak ayında ikinci sezon bitti. Sezon sezon devam etiğini görüyorsunuz hikâyenin. Biz soru soruyoruz. Biz daha büyük olacğaını düşünüyoruz.