MedyaFaresi MedyaFaresi

Akın İpek gözaltı haberlerini Twitter'dan yalanladı

TRT Haber ve The Times'ın gözaltı haberi sonrası İpek'in Twitter hesabından "Herşeyi bu konuşmamda tüm detayları ile açıkladım. Başka hiç bir yeni gelişme yok. Dinlerseniz çok mutlu olurum" tweet'i atıldı.

Eklenme: 21 Temmuz 2018 16:43 - Güncelleme: 21 Temmuz 2018 21:10

İpek'in Londra'da gözaltına alındığı bildirildi

"Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" çatı davasının firari sanığı ve el konan Koza/İpek grubunun sahibi Hamdi Akın İpek'in İngiliz polisi tarafından gözaltına alındığı haber verildi. TRT Haber ve The Times'ın gözaltı haberi sonrası İpek'in Twitter hesabından  "Herşeyi bu konuşmamda tüm detayları ile açıkladım. Başka hiç bir yeni gelişme yok. Dinlerseniz çok mutlu olurum" tweet'i atıldı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın BBC Türkçe'ye yaptıpı açıklamada, İpek'in Türkiye'ye iade talebinin ele alınacağı duruşmanın Londra'daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesi'nde Eylül ayında görüleceği belirtildi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, davanın yargıya intikal etmesi sebebiyle konuyla ve kefalet koşullarıyla ilgili daha fazla bir açıklama yapamayacaklarını ifade etti.

"Pasaportuna el kondu" iddiası
Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddia edilen Akın İpek'in, 2016 yılında gerçekleşen darbe teşebbüsü ile bağlantılı olarak Türkiye tarafından iadesi talep ediliyordu.

Bu hafta içinde Habertürk gazetesi, Londra'da mahkemeye çıkarılan İpek'in ev hapsine alındığını ve pasaportuna el konduğunu iddia etmişti.

Akın İpek'in İngiltere'de ev hapsine alındığı ve pasaportuna el konulduğuna yönelik haberlerin ardından, Akın İpek'in yönetiminde bulunduğu İngiltere'deki Koza Ltd. şirketi yazılı bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada, "Devlet kontrolündeki Türk medyasında çıkan yanlış haberlerin aksine Akın İpek ev hapsine alınmamıştır" ifadeleri yer aldı.

Koza Ltd., Akın İpek'in İngiltere sınırları içerisinde hareketine yönelik herhangi bir kısıtlama olmadığını duyurdu.

Akın İpek de Twitter'dan yazdığı mesajında, "Yoldayım, ev hapsinde değilim. Suçlu hiç değilim. Her vesile ile dünyanın her yerinde pırıl pırıl tertemiz olduğumuzu çok rahat anlatırım. Belgeleri ile ispat ederim. Bu benim kimliğim ve bu kimlik, her yerde geçer." dedi.

Koza Altın'a el konulmuştu
Türkiye'de Gülen yapılanması üyesi olmakla suçlanan Akın İpek'e ait olan Koza Altın'a devlet tarafından el konulmuştu. Koza Altın'ın İngiltere'de sahip olduğu Koza Ltd. ise faaliyetine devam ediyor.

Türkiye'nin Akın İpek'i Koza Ltd.'nin direktörlüğünden çıkarmak için İngiltere'de yürüttüğü hukuki süreç de sürüyor.

Akın İpek'in başında olduğu Koza-İpek Holding'e Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmış, şirkete 25 Ekim 2015'te kayyum atanmıştı.

Çok sayıda isim hakkında gözaltı kararı verilmişti. Ancak Akın İpek'in operasyon öncesinde İngiltere'ye gitmesi dolayısıyla Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi iade talepnamesi hazırlayarak İngiltere'ye gönderdi.

(T24)

Son dakika: Akın İpek gözaltına alındı!