MedyaFaresi MedyaFaresi

Akil adamların gizli toplantısında neler konuşuldu?

Başbakan Erdoğan'ın tam destek verdiği akil adamlar yol haritasını çizdi.

Eklenme: 03 Eylül 2012 11:03 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 20:00

STK temsilcilerinin ilk toplantısında, yürütülecek çalışmaların çerçevesi belirlendi. 'Akil adamlar heyeti' 15 kişiyle sınırlı tutulacak, tarafsızlık amacıyla siyasi aktörlere yer verilmeyecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Tam destek veririz" taahhüdünde bulunduğu "teröre karşı akil adımlar girişiminde" ilk adım dün İstanbul'da atıldı. "Ortak aklın" 7 adımlık yol haritası belirlendi. Yol haritasına göre, "akil adamlar" listesi 15 kişi ile sınırlı tutulacak, siyasi aktörlere yer verilmeyecek. Her çevreden aktörün yer alması için görüşmeler yapılacak. Heyetin tüm taraflarla görüşmesi ve bu nedenle suçlanmaması sağlanacak. İlk adımlar devletin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanı ile paylaşılacak. Siyasi partiler ziyaret edilerek katkısı sağlanacak. Toplumsal morali teşvik edecek tüm sivil kuruluşları bir araya gelinecek. Diyarbakır Barosu ile Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GÜNSİAD) başı çektiği sivil toplum örgütleri temsilcileri dün İstanbul'da ilk toplantılarını yaptı. Toplantıda, "akil adamlar" listesinde şiddeti reddeden, kamuoyunun kucakladığı isimlerin yer alması görüşü benimsendi. Bu girişimin siyaset üstü bir yapıda olması için özen gösterilecek. Bu girişimin ardından oluşacak akil adamlar topluluğunun tüm taraflarla görüşme yetkisi, gücü olacak. GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, gelecek hafta ikinci bir toplantı yapacaklarını belirterek, "İlk toplantıda SABAH Gazetesi'nin manşeti konuşuldu. Heyet ön değerlendirme yaptı. Gelecek hafta daha geniş katılımla ikinci toplantı yapacağız" dedi. Bedirhanoğlu, ilk toplantıda alınan kararları SABAH'a anlattı: "Heyetimizde siyasi parti ve organizasyonlarla ilişkisi olan hiç kimse yer almayacak. Bu ister AK Parti ister CHP, BDP, Hak-Par olsun. Tabii ki sağ, sol her görüşten isimler yer alacak. Bu siyasi partilere yakınlıkları olabilir. Ancak siyasi partilerle organik bir bağının olmaması gerekiyor. Böylece sürece tarafsız ve objektif yaklaşılabilir. Heyetimiz, parlamentoda diyalog zemini oluşması için çaba harcayacak. Anayasa çalışması konusunda çaba gösterecek. Bu temaslar akil adamların da önünü de açacak." Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar da, "Kamuoyunun yakından tanıdığı, her iki tarafından da destek vereceği isimler olmasına özen gösteriyoruz" değerlendirmesini yaptı.

KÖŞK'E ÇIKACAKLAR

GÜNSİAD ve Diyarbakır Barosu'nun başı çektiği girişim yaklaşık 1 aydır üzerinde çalışılan listeyi tamamladıktan sonra kamuoyu ile paylaşacak. Geçen yıl Köşk'ten randevu talep eden bu sivil toplum kuruluşları akil adamlar adımı ile isteklerini yenileyecek. 2009'un baharında Kürt sorunun çözümü konusunda "güzel şeyler olacak" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de paylaşacaklar ve görüşünü alacaklar. Kanaltürk'teki canlı yayında SABAH Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak'ın, "Yaşar Kemal ve Tarık Ziya Ekinci gibi isimlerin akil adam misyonu üstlenmesini nasıl değerlendirdiği" sorusuna Başbakan Erdoğan, "Siz başlatın biz de destek verelim" demişti.

SABAH / GAZETEVATAN