MedyaFaresi MedyaFaresi

Akif Beki'den Arınç yorumu! Hatasının kurbanı oldu..

Bülent Arınç'ın Başbakan Erdoğan'a yönelik çıkışını köşesinde yorumlayan Akif Beki olayın perde arkasında yaşananları yazdı...

Eklenme: 12 Kasım 2013 15:20 - Güncelleme: 31 Mart 2016 19:48

Kızlı erkekli öğrenci evleri tartışmasının odağına oturan Bülent Arınç’ın Başbakan Erdoğan’ı hedef alan çıkışını yorumlayan Akif Beki çarpıcı bazı kulisler paylaştı.

İşte Beki’nin yazısındaki ilgili bölüm:

BÜLENT Arınç hadisesinin iç yüzü hakkında türlü şeyler söylendi. Ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış? Aslı astarı nedir?

İçeriden bilenlere kulak kabarttım. Topladığım malumatı yorumuyla birlikte naklediyorum, buyurun:
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakanlık tarafından yanıltılmadı, hayır.
Evet, öğrenci evleriyle ilgili ilk haberlerin kısmen yanlış olduğu bilgisi verildi kendisine. Yazılanların, Kızılcahamam kampındaki konuşmaları birebir yansıtmadığı söylendi.
Ama hayır, öyle “Külliyen yalandır, asparagasdır” falan denilmedi. Kısmen de doğruluğu teyit edildi.

Konu bakanlar kurulunda geçmedi, hayır. Arınç, mutat bilgilendirme için basının karşısına çıkmadan önce, Başbakan’a atfedilen sözleri kendisine sorma gereği de duymadı.
Soruları cevaplarken bu haberlerin bakanlar kurulunda gündeme gelmediğini söyleyerek geçiştirebilirdi Bülent Arınç, evet.

Onun yerine kızlı-erkekli öğrenci evlerine ilişkin kulis haberlerini toptan yalanlamayı seçti. Belli ki niyeti, siyaseten tehlikeli bulduğu bir tartışmayı büyümeden kesmek, doğuracağı mahzurları baştan bertaraf etmekti...
Evet, yalanlaması Başbakan tarafından yalanlanınca rahatsızlığını gizlemedi, Başbakan Erdoğan’a gidecek şekilde bozulduğunu hissettirdi.
Fakat bir düzeltme beklentisi içinde olduğunu doğrudan yansıttı mı, hayır. Konuya vakıf olanlarda böyle bir bilgi yok.

Başbakan’la, grup konuşmasından sonra telefon irtibatları oldu, evet Ancak Başbakan’dan, açıklamaları arasındaki çelişkiyi izah edip durumu toparlamasını istedi de o izahat yapılmayınca mı patladı, hayır.
Bu fevri bir çıkış, kontrolsüz bir duygu patlaması değildi, hayır. Sözleri önceden tasarlanmış, çok dikkatlice seçilmiş, ölçülüp biçilmiş, ince elenip sık dokunmuş, düşünülüp taşınılarak sarf edilmiş cinstendi.
Vazoyu çatlatmak, kırıp dökmek gibi bir kasıtla hareket etmedi yani, hayır.
Evet, tamiri mümkün olmayacak bir hasar vermedi Başbakan’la ilişkisine, olabildiğince nazik ve hürmetkârdı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..