Abone Ol

Ak Saray'daki askerler hangi devletlere ait?

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, çeşitli dönemlerinde tarih sahnesinde yer almış olan 16 Türk devletinin askerlerini giysileriyle temsil eden uygulamayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki resmi karşılama törenlerinde kullanmaya önümüzdeki süreçte de devam edecek.

Ak Saray'daki askerler hangi devletlere ait?

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Muhafız Alayı'na mensup 16 askerin, resmi karşılama törenlerine, Cumhurbaşkanlığı forsunda yıldızlarla simgelenmiş durumdaki Türk devletlerinin askerlerinin giysileriyle katılmaları bundan sonraki resmi karşılamalarda da sürecek. Bu yeni projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

Bu yeni uygulamayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın bando, tören taburu gibi unsurlarına 16 Türk devletinin askerlerini temsil eden askerler de eklenmiş oldu. Törene temsil ettikleri devletin askerlerin üniformalarıyla iştirak eden 16 muhafızın nerede nasıl duracakları konusunda kesin bir kural bulunmadığı;  yapılacak farklı planlamalarla tören alanında farklı biçimde konumlandırılmalarının da mümkün olduğu öğrenildi.

İlk kez Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın resmi karşılama töreninde kullanılan 16 askerin kıyafetlerinin, araştırmalar neticesinde aslına uygun olarak hazırlatılmış oldukları kaydedildi.

HANGİ ASKER HANGİ TÜRK DEVLETİNİN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki merdivenin sağında yer alan askerler (aşağıdan yukarıya) 1- Babür İmparatorluğu, 2- Hazar Kağanlığı, 3 - Uygur Kağanlığı, 4 - Avar Kağanlığı, 5 - Harezmşah Devleti, 6 - Gazneli Devleti, 7 - Altınordu Devleti ve 8 -Karahanlı Devleti'ni temsil ediyor.

Merdivenin solunda yer alan muhafızlar ise (aşağıdan yukarıya) 9 - Osmanlı İmparatorluğu, 10 - Göktürk Kağanlığı, 11 - Timur İmparatorluğu, 12 - Selçuklu İmparatorluğu, 13 - Akhun İmparatorluğu, 14 - Avrupa Hun İmparatorluğu, 15 - Batı Hun İmparatorluğu ve 16 - Büyük Hun İmparatorluğu'nu temsil ediyor. DHA

Ak Saray'daki zırhlı askerler capsleri coşturdu

Ak Saray'ı Yeniçeriler bastı