MedyaFaresi MedyaFaresi

AK Parti’den yeni açıklama: İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Eklenme: 02 Mayıs 2019 11:36 - Güncelleme: 02 Mayıs 2019 11:50

Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Siz sesinizi çıkartmazsanız, örtmeye çalışırsanız, manipule etmeye çalışırsanız bu gelecekte sizi de vurur. Bu Türkiye'nin ikinci partisine yakışmaz diye hep seslendik. Yapılan araştırmalar bize gösterdiyse baştan beri ne söylediysek hepsi doğru çıktı. Biz dedik ki bu seçmen listelerinde ölüler var. CHP dedi ki ölülerin de oy kullanacak halleri yok ya dediler. Kullandıklarını gördük. Cezaevi işlemleri cezaevlerinde oy kullanamazken, sandıkta da oy kullanmışlar. 

"İki yıl öncesinden başlayarak sandık başında hile yapmaya dönük bir takım işlemlerin olduğunu görüyoruz.

"İlçe seçim kurumlarının yasaya rağmen açık net yasaya rağmen kendisini kanun koyucu yerine geçirerek hüküm verme hakkına sahip midir? Buna seçim yolsuzluğu demeyeceğiz de ne diyeceğiz! Bakınız ihraç edilenler çokça var bu listede. Bilin çokça var. Yine bir kısım insanlar diyor ki sözüm ona, ne olacak diyor, bankadan alınmış da ne olacak. Bankadan olanlar hesap kitap yapmasını çok iyi bilirler. Evet sizin lehinize işlem yapmasını da çok iyi bilirler. CHP'nin listesi var. Yapı Kredi, Denizbank'tan bolca yapılmıştır. Biz vermedik onlar istedi diyorlar. Niye cevap veriyorsunuz? Sizi suçlayan olmadı ki? Ses sizden niye çıkıyor? Elimde başka bir liste siyasi partililerin sandık üyeliği yaptığını görüyoruz. Özellikle bir partiden önemli derecede var. Memur üye adına alınan sivil üye, başka partilerin üyeleri var. Bakınız, burada çokça var da ben iki kişi gösteriyorum. Sandık başkanı ikisi de. İkisi de kanuni çerçeve dışından atanan sandık. Başka da var da ben örnek gösteriyorum.

"CHP keşke böyle davranmasaydı gerçekten biz farklı bir yaklaşım bekliyorduk. Ben özellikle bekliyordum. Gelecekte tekrar ediyorum kendisini de vurabilir. Başka şüpheleri de ortaya çıkarabilir. kanun bir kere dümdüz edildikten sonra başkaları da bundan cesaret alabilir. Özetle CHP'lilere seslenmek istiyorum, baştan beri bize şunu söylüyorlar baştan beri siz neredeydiniz?' diyorlar. Diyorlar ki biz aldık listeleri. peki ben eğer kendilerinin danışmanları yanıltmıyorsa birileri suç işlemiş. Ya kendileri ya birileri ya da müşterek bir suç işleme var burada. YSK'nın kararlarını yok sayma var burada. Baştan beri ne söylediysek bir bir çıkıyor. Çünkü biz belgelere bakarak söyledik. CHP'liler mesaj atmışlar, görüştüler mi konuştular mı bilmem ama almışlar ve yer yer mesaj atmışlar. YSK ne diyor? 2014 tarihinde 298 sayılı kanunun 47. maddesinde siyasi partilere verilecek belgeler sayılmış olup listenin verilmesine olanak sağlayan bir yasa hükmü olmadığından reddediyoruz' demiş. 

Soru - Cevap

"Biz, bugüne kadar ortaya koyduğumuz sayı, belgeyi inanarak koyduk. Birçok kez test ederek bir siyasetçi sorumluluğu aldık. O rakamlara ilişkin şunu söyleyebilirim, çok daha fazla. 2-3 binlerden bahsediyoruz. Sayım döküm cetvelleri boş, hâlâ boş. Blog kayıtlarında vardır. Bu şimdi sayıyla ifade edilebilir bir şey midir? İki; sayıyla nasıl ifade edeceğiz. Kanunun tamamen dışına çıkıldı. büyük oranda bizim denetleyemeyeceğimiz bir alanda bunlar gerçekleştirildi. Bundan daha büyük bir seçim yolsuzluğu olabilir mi. Biz dedik ki bakın, göreceksiniz bu ölülerin içinde oy kullandırılanlar var. Bu elbette seçimin iptalini sağlayan nedenlerden biridir. Ama sandık başında şerh konulmamışsa sandık başkanı nereden bilecek. Ama ölüler? Nasıl olabilir. Cezaevinde oy kullanan kişi aynı anda dışarıdaki sandıkta nasıl oy kullanabilir;? Demek ki orada birileri bir şeyler yaptı. 

"Çok açık ne net söyledik. YSK'nın 2014'ten bu güne kadar verdiği karar net. Diyor ki; ne partilere ne kolluk kuvvetlerine ne de partinin temsilcisine bunları veremeyiz. YSK, AKP'nin sorusu üzerine de aynı kararı vermiş, başkalarının sorusu üzerine de aynı cevabı vermiş. Vermiyor. Mustafa Kemalpaşa'da olan aynısı değildir. Diyor ki; ortaya çıkmış haliyle eğer araştırması mümkünse sandık kurulları ilan edildiği kadarıyla onun süresi geçti. Listelerin partiye verilmesi söz konusu değil. 

"2014'te Mansur Yavaş'a yönelik alınan olağanüstü itiraz kararlarına baktım. Meseleyi enine boyuna araştırdım. CHP'nin de elimde CHP'nin ileri sürdüğü gerekçeler var. Bir tane somut hadiseden bahsedilmiyor burada. Bir kere aradaki fark çok daha fazla. İki; biz çok net ve bu güne kadar ortaya çıkmayan handikapları ortaya koyduk. Sandık başkanlarına ilişkin bu manzara bugüne kadar hiç ortaya çıkmamıştı. Sayım döküm cetvelleri bu işin temelidir. Aynı şeyler olmadığını ortaya koymak istedim. Hiç alakası yok. 

"Biz de bir ekip kurarak, kimlerle ilgili nasıl suç duyurusunda bulunuruz diye çalışıyoruz.

"(Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy'de sandık kurulu başkanı iddiasıyla soruşturmaya çağrılmasına ilişkin açıklama) Bu münferit bir hadise değildir.

"(39 ilçe var onlarda şaibe yok mu?) Kanun bu süreçleri bir takım şartlara bağlamış. Bu kasıtlı hareket edenler özellikle İBB'ye yöneldiğini tespit ettik. İlçelerde yoktur diyemem oralarda da vardır ama ağırlık olarak yönelinen büyükşehirdir.

"Buradna alacağımız ilham ve derler YSK kesinlikle kamu kurumları dışından sandık kurullarına atama yapacaklarına ilişkin bir sistem oluşturmalıdır. 

"Adaylar aynı olacak. Ama sandık kurullarında bir kanunsuzluk var.