MedyaFaresi MedyaFaresi

Ak Parti’de ibre CHP’ye yöneliyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son açıklamaları, koalisyon seçeneklerinin tartışıldığı ve tabanda MHP’den yana eğilimin daha ağır bastığı Ak Parti’de ibrenin CHP lehine çevrilmesine yol açtı.

Eklenme: 28 Haziran 2015 15:39 - Güncelleme: 23 Mart 2016 18:40


 TBMM Başkanı’nın en geç 1 Temmuz itibarıyla seçilmesinin ardından hükümeti kurma görevini alacak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun haftasonu mesaisinde ağırlıklı olarak CHP’li koalisyonun getirisi-götürüsü üzerine çalıştığı öğrenildi, yakın çevresi ise gelinen nokta için “Bahçeli bizi CHP’ye mahkum ediyor” ifadesini kullandı. 
Vekillerin görüşleri
Yeni hükümet arayışlarında son viraja girilirken, Ak Parti’de koalisyon seçeneklerine ilişkin istişare süreci önceki gün tamamlandı. Partinin her kademesiyle ayrı ayrı bir araya gelen Davutoğlu son olarak milletvekillerinin görüşlerini aldı. İstişare sürecinde ortaya çıkan tablo, Ak Parti tabanının CHP’li koalisyonun kurulmasını daha kolay gördüğü, ancak bu hükümetin uzun soluklu olacağına ihtimal vermediğini, MHP’li koalisyonun ise kurulması zor ancak uzun ömürlü olacağına inandığını ortaya koydu. İstişarelerde ağırlıklı olarak MHP’li koalisyon talep edildi. Partinin yaptırdığı kamuoyu anketinin sonucunu milletvekilleri ile istişare görüşmelerinde açıklayan Davutoğlu da, seçmen tabanının MHP’li koalisyon dediğini bildirdi. 
‘Pozitif’ açıklamalar
Bu çerçevede görevlendirilme arifesinde nihai karar için CHP ve MHP’li koalisyon seçenekleri üzerinde somut ve detaylı çalışma yapmaya hazırlanan Davutoğlu cephesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “pozitif” yöndeki açıklamalarına karşın MHP liderinin dozajını giderek artırdığı partisini koalisyon tablosunun dışında tutan açıklamaları üzerine yeniden pozisyon belirledi. Davutoğlu’nun haftasonu mesaisinde, CHP’li koalisyon seçeneği üzerine daha detaylı ve somut bir çalışma yaptığı bildirildi. 
Bahçeli’ye tepki...
Seçimde HDP karşıtlığı üzerinden yoğun bir çaba harcamadan oy aldığını belirttikleri Bahçeli’nin, seçim sonrasında da aynı rahatlık içinde davrandığını ifade eden Ak Parti kurmayları, “Seçim sonuçları tüm partilere sorumluluk yüklemesine karşın Bahçeli, kendisi bir şey yapmadığı gibi bir şeyler yapmaya çalışanları da engelleme yönünde tavır sergiliyor. Partisini muhalefete konumlandırmış vaziyette ve onun ötesine geçecek bir adım atmıyor. Yapıcı olmayan tavrıyla da Ak Parti’yi CHP’ye, CHP’yi de Ak Parti’ye mahkum ediyor. Koalisyon olasılığını tek seçeneğe indiriyor” görüşünü savundu.
 

Milliyet