MedyaFaresi MedyaFaresi

AK Parti Yüzde 40,9'a mı geriledi? Bu anket çok tartışılır!

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık'ın Habertürk Gazetesi için yaptığı "Türkiye Gündemi-Kasım 2010" anketi sonuçlandı.

Eklenme: 19 Aralık 2010 19:54 - Güncelleme: 02 Ocak 2016 06:10
Türkiye'nin önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden Konsensus Araştırma ve Danışmanlık, HABERTÜRK için yaptığı "Türkiye Gündemi-Kasım 2010" başlıklı anket çalışmasını açıkladı.

Konsensus, 4-16 Aralık tarihleri arasında 81 ilde, 17 yaş üstü 745'i erkek, 755'i kadın olmak üzere toplam 1500 kişiyle "telefon anketi yöntemi"yle görüştü. Anket yine önemli ipuçları verdi. 2002'deki genel seçimden önce sadece 2 partinin Meclis'te yer alacağını açıklayan, 29 Mart'taki yerel seçim öncesi 3 büyük kentte sıfır sapma ile sonuçları bilen Konsensus'un, 2010-Kasım ayı araştırmasından çıkan sonuçlara göre geçen ay AK Parti'nin oylarında düşüş MHP'de ise artış görüldü.

Parti liderlerinin siyasi performansında ise Başbakan Erdoğan yine ilk sırada yer aldı. Kasım ayı içerisinde gündeme gelen olası bir CHPBDP ittifakının sonuçlarını da Konsensus mercek altına aldı. Çıkan sonuç olası bir ittifakın CHP'den çok AK Parti'ye artış getireceği biçiminde oldu. İşte Türkiye'de bugün seçim olsa hangi siyasi partinin ne kadar ilgi göreceğinden, liderlerin performanslarına vatandaşın nabzı...

AK Parti'nin oylarında % 4 düşüş yaşandı

Siyasi partilerin son iki aylık oy oranlarına bakıldığında kasım ayında AK Parti'nin yaklaşık yüzde 4 oranında oy kaybına uğradığı sonucu çıktı. Ekim ayında yüzde 44.8 oranında oy oranına sahip olan AK Parti'nin geçen ay oy oranı yüzde 40.9'a geriledi. Ekim-kasım oy oranı değişimine bakıldığında ise CHP'nin yaklaşık yüzde 1, MHP'nin ise yüzde 1.3 oranında oyunu yükselttiği gözlendi. BDP'nin oyları yüzde 6.7'den 7.5'e yükseldi.

CHP-BDP ittifakı AK Parti'ye % 7 kazandırıyor

Kasım ayında gündeme gelen konulardan biri de CHP ile BDP'nin seçim ittifakına gideceği oldu. Konsensus, olası bir seçimde CHP ile BDP'nin sağlayacağı ittifakla seçime gitmesi durumunda seçmene hangi partiye oy vereceğini de sordu. Konsensus, yüzde 26 oy oranına sahip CHP ile yüzde 7.5 oy oranı olan BDP'nin sandığa gitmesi durumunda oy oranının yüzde 27.7 olacağı sonucuna ulaştı. Olası bir ittifakın ardından AK Parti'nin de MHP'nin de oy oranlarında artış olacağı gözlendi. MHP OYU YÜZDE 1.5 ARTIYOR Verilere göre CHP ile BDP'nin seçim ittifakı yapması durumunda sonuç beklendiği gibi olmuyor. İttifak halinde AK Parti'nin kasım ayında aldığı yüzde 40.9'luk oy oranı, yüzde 7.4'lük artışla, yüzde 48.3 oluyor. CHP ise oy oranını BDP ittifakının ardından yüzde 1.7 kadar yükseltiyor. CHP-BDP ittifakıyla seçime gidilmesi durumunda MHP'nin de oy oranında yükselme oluyor. Verilere göre MHP, yüzde 14.2 olan oyunu, yüzde 14 yükselterek; yüzde 15.6'ya taşıyor.

Bugün seçim olsa ne olur?

Konsensus, bugün seçim olsa kararsız olduğunu söyleyen seçmenle birlikte AK Parti'nin sandıktan yüzde 40.9 ile birinci parti olarak çıkacağı sonucuna ulaştı. CHP'ye seçmenin ilgisi ise yüzde 26 oranındaydı. CHP'yi yüzde 14.2 ile MHP izlerken, BDP'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin oranı yüzde 7.5'ti.

Kararsızlara rağmen %34.3

Konsensus, katılımcılara "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 6.3'ü "Kararsız" olduğunu söyledi. Kararsız seçmenin dağılımı yapılmadan ortaya çıkan tabloda AK Parti yüzde 34.3, CHP yüzde 21.8, MHP ise yüzde 11.9 ilgi gördü.

En tanınan siyasi kurmaylar Batum, Paçacı ve Kışanak

Konsensus, siyasi parti kurmaylarının tanınıp tanınmadığını da ankette seçmene sordu. CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve MHP Genel Sekreteri Mustafa Cihan Paçacı, seçmenin hafızasında yer eden ilk üç isim olarak ankete yansıdı.

Konsensus Araştırma Danışmanlık Genel Müdürü Murat SARI: 'AK Parti oyları düşüyor ama CHP yükselmiyor'

"Araştırma sonucunda en ilginç bulduğum sonuç AK Parti'nin geçen aya göre 4 puan, bir önceki aya göre 7 puan kaybetmesine rağmen bu oyların sadece % 2'sinin CHP'ye gitmesidir. MHP'nin ise Eylül 2010'da % 11 olan oyu iki ay içerisinde % 14'e çıkmıştır. Yani MHP referandum öncesi kaybettiği siyasi prestijini geri almayı başarmıştır. Kasım 2010'da olası bir CHP-BDP seçim ittifakı Türkiye'de önemli bir gündem oluşturmuştur. Kimileri CHP ile BDP'nin oyunu alt alta yazıp bu ittifakın CHP'ye 6 puan getireceğini bile belirtmiştir. Ama durumun öyle olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu ay CHP'nin oyu % 26, BDP'nin oyu % 7.5 gözükmektedir. İkisini toplandığında bu ittifakın % 33.5'e çıkması beklenmektedir. Ama durum öyle değildir. CHP-BDP seçime bir ittifak ile girerlerse bu ittifaka oyunu vereceğini söyleyenlerin oranı % 27.7, yani düz toplamdan % 5.8 puan düşük çıkmaktadır."

Habertürk