MedyaFaresi MedyaFaresi

AK Parti, Baykal'a destek verecek mi?

Deniz Baykal’ın TBMM Başkan adaylığıyla birlikte kulisler, AK Parti-CHP koalisyonunun ilk işaretlerinin verildiği haberleriyle hareketlenirken, AK Parti cephesinde, kendi partilerinin dışındaki bir adaya destek olmalarının söz konusu olmayacağı değerlendirmeleri yapıldı. AK Parti kurmayları, “Başkanlık ayrı, koalisyon...

Eklenme: 26 Haziran 2015 09:11 - Güncelleme: 09 Mart 2016 05:10


Star gazetesinin haberine göre; Özellikle en yüksek oy alan iki adayın yarışacağı son turda, diğer partilerin nasıl bir tavır izleyeceklerine bakarak, koalisyon için hangi partinin daha yakın durduğunu gözleyecek.  AK Parti kurmaylarının yaptığı değerlendirmelerde, CHP’nin adayı Baykal’a bir desteğin söz konusu olmayacağı vurgusu öne çıkıyor. Koalisyonun iki partisini oluşturması durumunda büyük ortağın Başbakanlığı aldığı bir koalisyonda, küçük ortağa da Meclis Başkanlığının bırakılacağı görüşü, AK Parti cephesinde destek bulmuyor. AK Partililer, 4. Turda kendi adaylarının seçilmesinin kesin olduğu bir ortamda başka bir partinin adayına destek olunmasının söz konusu olamayacağını ifade ediyorlar.  İlk iki turda her parti kendi adayına destek verecek.
 
4’üncü tur belirleyecek
 
CHP adayı Baykal’ın, 3. Turda seçilmek için gerekli olan 276 oya ulaşması, ancak MHP ve HDP’nin tam desteğiyle mümkün olabilecek. Bu nedenle AK Parti, bu turda hangi partinin nasıl bir tavır sergileyeceğine bakacak. MHP veya HDP’nin bu turda içeri girmemesi ya da, grubunu serbest bırakarak az sayıda milletvekilinin oy kullanmasına imkan vermesi durumunda AK Parti adayının şansı yükselecek. Baykal’ın 276’yı bulamaması halinde AK Parti’nin 258 milletvekili, son tur olan 4. Turda seçimi kazanması için yeterli olacak.