Ahmet Kaya yaşasaydı, Sedar Ortaç'ı karşısına alıp Önemli değil derdi

Ahmet Kaya'nın ağabeyi Mustafa Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği tarafından 18 yıl önce düzenlenen ödül töreninde yaşananlarla ilgili olarak "Kardeşim bugün hayatta olsa Serdar Ortaç'ı karşısına alır, 'Önemli değil Serdar;" derdi.

Eklenme: 28 Ekim 2017 12:07 - Güncelleme: 28 Ekim 2017 12:12

Ahmet Kaya'nın ağabeyi Mustafa Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği tarafından 18 yıl önce düzenlenen ödül töreninde yaşananlarla ilgili olarak "Kardeşim bugün hayatta olsa Serdar Ortaç'ı karşısına alır, 'Önemli değil Serdar; insanlar hata yapa yapa büyür' derdi ve bir kardeş edasıyla severdi. Çünkü Ahmet hümanist bir insandı" dedi. 

1999 yılında düzenlenen ödül töreninde Ahmet Kaya, Kürtçe şarkı söylediği için saldırıya uğramıştı.

Hükümetin çözüm sürecinde 'Akil İnsan' olarak belirlediği Kadir İnanır, Ahmet Kaya'ya saldırı esnasında tuvalette olduğunu söylemişti. 

Serdar Ortaç, Ahmet Kaya’nın konuşmasının ardından sahneye çıkarak 10. Yıl Marşı’nı söylemiş ve ‘Bu vatan bizim, başkalarının değil’ demişti. Ortaç, bu konuda yıllar sonra özür dilemiş; "O zaman gaza geldim. Faturasını ödedim. Ama çatal atmadım. Attıysam elim kırılsın” demişti.

Reha Muhtar da, ödül gecesinde sanatçıları sahneye davet ederek 'Bir Başkadır Benim Memleketim' şarkısını söylemelerini istemişti. Muhtar, daha sonra şarkıyı "ortamı yumuşatmak için söylediklerini" belirtmişti. Muhtar, geçen yıl Ahmet Kaya'ya ilişkin olarak kaleme aldığı yazısı basılmayınca, Vatan gazetesinden ayrılmıştı.

Mustafa Kaya'nın, Hürriyet'ten Sertaç Virancık'ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Müziğe ne zaman başladınız?

Malatya doğumluyuz. 14 yaşlarında müziğe profesyonel olarak başladık. Tabii o zamanlar aileden de baskı büyük. “Oğlum müzik nedir, serseri mi olacaksın, okuluna git” gibi telkinlerle müzikle uğraşmamızı istemediler. Bu arada Sümerbank Bağlama Ekibi’ni kurduk. 6 kişilik bir ekipti. Profesyonel olarak müziğe ilk adımı o zaman attım. Para kazanmaya da bu şekilde başladık. Ailem fakirdi. Ben 5 kardeşin en büyük çocuğuydum. Çalışmak zorundaydık. Ardından işçi olarak Sümerbank’ta çalışmaya başladım.

Peki ya okul?

Okulumu akşama aldım. 20’li yaşlarımdayken İstanbul’a geldik. Bir yandan okudum, bir yandan çalıştım. Sonra iktisat bölümünü kazandım ve bitirdikten sonra Maliye’ye girdim. Askerlik görevini yaptıktan sonra, o zamanki adıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne başvurdum. Resim çizmek benim için çok büyük bir tutkuydu, hala da öyle. Bir anda Maliye’yi bıraktım, istifa ettim. Derslerime yoğunlaştım ve sınava girip kazandım.

Siz özel bir üniversitede resim öğretmenliği de yaptınız.

Evet. Çok da öğrenci yetiştirdim. 

Ahmet Kaya’nın resmini çizdiniz mi hiç?

Hayır. Birçok kişi çizdi ben hiç yapmadım. Ancak zamanı geldiğinde yapacağım. Çok da büyük bir şey olacak.

Yazının devamını okumak için lütfen tıklayınız