MedyaFaresi MedyaFaresi

Ahmet Davutoğlu: Gül, siyaset peygamberi gibi davranmaktan vazgeçmeli!

Oda TV yazarı Önkibar, Babacan ve Davutoğlu arasında geçen bir diyalogu yazdı.

Eklenme: 16 Temmuz 2019 21:49 - Güncelleme: 16 Temmuz 2019 20:52

Oda TV yazarı Sabahattin Önkinbar, AKP'den istifa eden ve yeni parti kuracağını ilan eden Ali Babacan ile eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun birkaç hafta önce görüştüğünü iddia etti. Önkibar, yazısındaki bilgilerin kesin olduğunu ve 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu görüşmeden rahatsız olduğunu söyledi.

Önkibar yazısında Ahmet Davutoğlu'nun Gül için "Abdullah Bey siyaset peygamberi ya da birilerinin kayyımı gibi davranmaktan vazgeçmeli, yani sahneye çıkıp bizler gibi açıktan meydan okumalı" dediğini aktardı. Önkibar, "Görüldüğü gibi Gül ile Davutoğlu arasında köprüler atılmış durumda" ifadesini kullandı.

Önkibar, Davutoğlu'nun Babacan'ın yardımcılığını Gül'ün de yardımcı olması koşulu ile kabul ettiğini dile getirdi. Önkibar ayrıca Davutoğlu'nun yakın zamanda bir televizyon kanalına çıkıp Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın yanlışlarını açıklayacağını iddia etti.

Önkibar'ın yazısında ilgili bölüm şöyle:

"Ali Babacan:

”Sayın Gül bu aşamada aktif görev almayı istemiyorlar. Bize yol gösterecekler.”

Davutoğlu patlar:

-”Bunun adı fırsatçılık ve pusuya yatmaktır… Risk almadan, mücadele etmeden Tayyip Erdoğan gibi bir siyasi fenomeni alt etmek mümkün değildir. Abdullah Bey siyaset peygamberi ya da birilerinin kayyımı gibi davranmaktan vazgeçmeli, yani sahneye çıkıp bizler gibi açıktan meydan okumalı...”

Davutoğlu, ekrandan bombalayacak

Görüldüğü gibi Gül ile Davutoğlu arasında köprüler atılmış durumda ki bunun nedenlerinden biri de Abdullah Bey’in Davutoğlu’nu “Tayyib’in gizli adamı” olarak görmesi ve sunmasıdır.

Ahmet Davutoğlu, Gül’ün bu yakıştırması bağlamında yakın çevresine şunu söylüyor:

-“Önümüzdeki günlerde iki ayrı TV kanalına çıkıp Tayyip Erdoğan’ın yaptığı yanlışları ortaya koyup, bana o yakıştırmayı yapan Sayın Gül’ü utandıracağım.

Peki televizyonda neleri mi açıklayacak Ahmet Davutoğlu?
Yıllar yılı uygulanan Suriye ve ihvancı politikaların kendisinin değil, Tayyip Erdoğan ile MGK’ya ait olduğunu belgelerle ortaya koyacakmış!

Suriye ve Rus uçağı konusu

Keza, düşürülen Rus uçağı konusunda Saray, yani Tayyip Erdoğan’ın nasıl her şeyi eline-yüzüne bulaştırdığını yine belgelerle açıklığa kavuşturacakmış.

Bir başka bilgi Ahmet Davutoğlu’nun yakın çevresi, Ahmet Bey’in İstanbul Erkek Lisesi yıllarında ülkücü kökenli olduğunu hatırlatma gereği duymalarıydı… Ali Babacan’dan ayrı kuracakları partinin AKP’ye oy veren Kürt muhafazakarlarla MHP’den oy alacağından eminler.

Davutoğlu bu arada devletlerarası ilişkilerde Cumhurbaşkanı, MGK ve TBMM’nin dışında hareket etmenin imkansız olduğunun altını çizerek hakkındaki iddialara bu çerçevede bakılmasına dikkat çekti."