MedyaFaresi MedyaFaresi

Ahmet Altan'ı gazetecilik kesmedi! Nasıl kuru temizlemeci oldu?

Kadıköy ve Bahçelievler'de oturanlar kirli elbiselerini Ahmet Altan'a temizletiyor. Yanlış okumadınız, Ahmet Altan kuru temizlemeci oldu.

Eklenme: 30 Ekim 2010 13:07 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 07:36
Kadıköy ve Bahçelievler'de oturanlar kirli elbiselerini Ahmet Altan'a temizletiyor. Yanlış okumadınız, o gerçekten kuru temizlemecilik yapıyor. Fakat bu Ahmet Altan tanıdığınız Ahmet Altan değil. Eski müşteriler, yazar Ahmet Altan'dan önce onları tanıdığı için isim benzerliğini ilginç bulmuyor ama tabelayı ilk kez görenler hayretle dükkâna girip "Koskoca yazar kuru temizleme işine mi girdi?" diye sormadan edemiyor.

Altan ailesi 40 yıldır Kadıköylülerin kirli çamaşırlarını temizliyor. Bu işte oldukça iddialılar. Ahmet Altan'ın babası, henüz 15 yaşında Adana'dan geldiğinde Kadıköy'de bir kuru temizlemecinin yanına çırak olarak girmiş. O gün bugündür lekelerle amansız bir mücadele içinde. Oğul Ahmet Altan da kendini bildi bileli babasıyla birlikte. Liseden sonra okumamış. Kuru temizlemecilik üzerine yoğunlaşmış. Kuru temizleme teknolojisini yakından takip ediyor. Yeni cihazları, temizlik malzemelerini ilk o deniyor. İnatçı lekeleri çıkarmada üstüne yok. Temizlik kadar mekânın ve vatandaş memnuniyetinin önemli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle yeni bir kuru temizlemeci konsepti geliştirmiş.

Emektar kuru temizlemeci İbrahim Altan, eşi Nurten Hanım'la birlikte Kadıköy Sahrayıcedit'teki dükkânı işletiyor. Oğul Altan da "Ahmet Altan" isminin patentini aldıktan sonra Bahçelievler Çalışlar Caddesi üzerinde ikinci dükkânını açmış. Burayı örnek dükkân olarak oluşturmuş. Bayilikler verecek. Yani Ahmet Altan, kuru temizlemeciler zinciri kurmayı planlıyor.

Ahmet Altan gelse de kuru temizlemecide imza dağıtsa

Genç Altan, öğrencilik döneminde isim benzerliğinin çok faydasını görmüş. İnkılap tarihi hocası, Ahmet Altan'ı çok sevdiği için ona bol keseden not verirmiş. Müzik dersinden de Ahmet Altan sayesinde geçmiş. İş hayatında ise bir yazarla aynı ismi taşıyor olmanın hem avantajını hem de dezavantajını yaşıyor. Marka bilinirliği açısından tabiî ki büyük bir avantaj, bir de müşteriyi memnun etti mi daha hızlı büyüyebiliyor.

Doğup büyüdüğü Kadıköy ve Erenköy'de çok eskilerden beri tanındığı için isim benzerliği kimseyi şaşırtmıyor. Fakat Bahçelievler'de iş değişiyor. Çalışlar Caddesi'nde tabelayı gören şaşkınlıkla içeri atıyormuş kendini: "Koskoca yazar kuru temizleme işine mi girdi?" diyenler, "Gerçekten Ahmet Altan'a mı ait?" diye soranlar, "Niye kuru temizleme işine girdi?!" şeklinde şaşkınlığını ifade edenler... Bir de Ahmet Altan'ı sevenler ve sevmeyenler var ki onlar kuru temizlemeci Altan'ı epey zorda bırakıyor. Sevenler "Ahmet Altan'ı çok seviyorum, artık kirlileri hep size getiririm, gerçekten patronunuz Ahmet Altan mı? Ahmet Altan bir pazar gelse imza dağıtsa... " diyormuş. Genç Altan'ın eşi Hanife Hanım, "Bazen açıklamakta zorlanıyoruz. Duvarda patenti görüyor. 'Yok, onun değil. Şöyle böyle... ' derken bazı zamanlar eşim, 'Evet, burası Ahmet Altan'ın.' diyor. 'İstihdam sağlamak için açmış, sağ olsun bize iş imkânı sağladı, ama dükkânla pek ilgilenmiyor.' diyerek şakalaşıyor. Ütü yaparken veya leke çıkartırken, hayır, Ahmet Altan benim diyemiyor." diyor.

Leke uzmanı Ahmet Altan

Bir de Ahmet Altan'ı sevmeyenler var ki onlar daha hararetli. "Burası Ahmet Altan'a aitse kesinlikle gelmem." diyenler olduğu gibi "İşi mi kalmadı? Bir de milletin kirli çamaşırlarına mı el attı?" diyenler oluyormuş.

Bahçelievler halkı kuru temizlemeci Ahmet Altan'a alışmaya başlamış. Altan, "Uygun fiyata temiz iş yapınca, kulaktan kulağa yayılıyor, insanlar memnun kalınca isim benzerliğini önemsemiyor. Eşimle hep hangi gazeteci fark edip gelecek diye merakla bekliyorduk. Siz çıka geldiniz." diyor.

Ahmet Altan, "Kumaşları uzaktan da görsem kalitesini anlarım." diyor. Ona göre son yıllarda kumaş kalitesi düşmüş. Büyük markalar kalitesiz malzeme kullanıyormuş. Altan, "Eskiden açık renklilerle koyu renklileri bir arada atardık. Artık atamıyoruz. boyayı hemen bırakıyor." diyor. Bu sebeple bazı büyük markaları "tüketiciyi kandırıyorlar" diye şikâyet etmeyi düşünüyor.

***

"Yazar Ahmet Altan'a karşı tarafsızım"Kuru temizlemeci Ahmet Altan, yazar Ahmet Altan'ın bir tek Aldatmak kitabını okumuş. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Taraf gazetesini ve köşe yazılarını ise hiç okumamış. Altan'ın fikirlerine karşı nötr olduğunu söylüyor. Ne olumlu ne de olumsuz bakıyormuş. Tamamen tarafsızmış. Anayasa değişikliği için referandumda evet demiş. Ekonominin iyi gitmesinden dolayı da Recep Tayyip Erdoğan'ı destekliyor.

Ahmet Altan'ın anne ve babası Nurten-İbrahim Altan da 40 yıldır kuru temizleme yapıyor. Biri ikizi olmak üzere iki de kız kardeşi var: Seda ve Vildan. İç mimar olan kardeşi, 'Metin Akpınar Raylı Dolap Sistemleri'nde çalışıyor. Yine bir isim benzerliği var, oyuncu Metin Akpınar'ın mobilyacılıkla bir işi yok.

Gülizar Baki/Zaman