MedyaFaresi MedyaFaresi

Afrin harekatında son durum: Çok kritik dağ ele geçirildi

Afrin'e Zeytin Dalı harekâtının üçüncü gününde ÖSO güçleri hem Afrin kırsalında hem de doğudaki Menbic'te YPG'li teröristlerle çatışıyor.

Eklenme: 22 Ocak 2018 12:12 - Güncelleme: 22 Ocak 2018 18:17

Afrin'deki 'Zeytin Dalı' harekatının 3. gününde kritik gelişmeler yaşanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO dün akşam itibarıyla terör örgütü kontrolündeki 11 köyü ele geçirmişti. Bugün terör örgütünden alınan yer sayısı artıyor. Zeytin Dalı Harekatı'nda Azez'den ilerleyen TSK unsurları ve ÖSO Afrin'in stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ve 3 köyü ele geçirdi. En az 10 YPG'linin de yakalandığı iddia ediliyor.

Türkiye 11 köyü YPG'lilerden geri aldı, sınırda üç ayrı noktada harita değişti. ÖSO kuvvetleri söz konusu köylerde teröristlerin döşediği mayınları temizliyor.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Ankara'ya geldi. Uluslararası örgüt, Afrin harekâtına daha önce desteğini açıklamıştı.

Savaş uçakları, gece saatlerinde Reyhanlı'ya roketlerin atıldığı Cinderes bölgesini bombardımana tuttu. Kara birlikleri de terör hattını yarmak için YPG'lilerle sıcak çatışmaya girdi.Sınırda konuşlu askerler ise, bu sabah YPG'nin terör mevzilerine top atışları yaptı.

Afrin harekâtını dünya medyası yakından takip ediyor, birçok muhabir bölgedeki gelişmeleri canlı yayınlarla aktarıyor. Uluslararası haber ajansları Reuters ve AP, çok sayıda fotoğrafı servis etti.

Ünlü Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, bugünkü analizinde "ABD'nin uzun vadede YPG'ye askeri garanti vermesi Türkiye'yi çileden çıkardı, Kürtlerin ABD ile tam işbirliği içine girdiğini düşünen Rusya, Suriye ve İran kızdı" diye yazdı.

18.00: YPG'li teröristlerden alınan Burseya Dağı'nda akşam saatlerinde çatışma çıktı.

17.40: Süleyman Şah Tugayı, Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepeyi ele geçirdiğini açıkladı.

17.00 : Gülbaba bölgesindeki Dırmık dağı eteklerinde çatışmalar yoğunlaştı. Bölgedeki Bali ve Üçevler köyleri çevresinde yoğunlaşan çatışmanın sesleri, Kilis'in sınır köylerinde de duyuluyor.

16.50 : Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden geri alınan köylerin sayısı 13'e yükseldi.

16.40 : Afrin'e, doğusundaki Azez'den operasyon başlatan TSK ve ÖSO Burseya Dağı'nı ele geçirdi.

16.10 : CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, görüşme sonrası "Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur ancak Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve bir askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır" dedi.

16.05 : ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini, birlikte çalışarak gidermeyi hedefliyoruz” dedi.

16.00 : Dışişleri kaynakları, "Rusya ile genel anlayış birliği var. Rusya ile al-ver durumu yok" dedi. Kaynaklar, terör örgütlerine yönelik harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasını da yalanladı.

15.35 : Burseya Dağı’na düzenlenen operasyonda 10 PKK’lının yakalandığı bildiriliyor.

15.20 : Anadolu Ajansı, Azez'den Afrin'e doğru operasyon başlatan Türk özel kuvvetler askerlerinin fotoğraflarını geçti.

15.15 : Rusya'yı ihanetle suçlayan YPG'li teröristler, birlikte çalıştıkları ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyondan yardım istedi.

15.00 : Anadolu Ajansı, terör örgütü PYD/PKK'nın, Afrin’deki DEAŞ’lı esirleri TSK ve ÖSO’ya karşı savaşmaları şartıyla serbest bıraktığını duyurdu.

14.50 : Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden kurtarılan köylerde örgütün paçavraları yere indirildi.

14.38 : İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Zeytin Dalı harekâtını "Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı" sözleriyle değerlendirdi.

14.35 : PKK’nın öncülüğünü yaptığı SDG, “Afrin’e nasıl yardım gönderebileceğimizi araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

14.20 : Terör örgütü YPG'nin sözcüsü, "Rusya’nın pozisyonu Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına açtı" dedi. Örgütten gün içinde yapılan bir başka açıklamada Rusya ihanetle suçlanmıştı.

14.00 : TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.

13.30 : Hatay Hassa'daki tanklarla birlikte Türk askeri ve ÖSO kuvvetleri, televizyonların canlı yayınında Suriye sınırını geçti.

12.50 : Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’deki eylemlerinin ya durumu anlamamaktan, ya da durumu provoke etmek amacından kaynaklandığını söyledi.

12.25 : İstanbul'da yaşayan bir grup Doğu Türkistanlı, gönüllü askerlik müracaatında bulundu. Ellerinde Doğu Türkistan ve Türk bayrakları ile mehter marşları çalan grup, 'Her şey vatan için' ve 'Vatan sana canım feda' sloganları attı. Grup askerlik şubesine giderek dilekçe verdi.

12.25 : Anadolu Ajansı: Zeytin Dalı harekâtında MİT, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek sağlıyor. MİT, Afrin merkezindeki elemanlarının çektiği ve uydudan alınan görüntüleri analiz ediyor. Terör hedeflerini belirleyen MİT, listeyi sahadaki TSK birliklerine iletiyor. Ayrıca MİT ajanları terör örgütünün haberleşme ağını da dinliyor.

12.15 : Zeytin Dalı Operasyonu'nun üçüncü gününde havalanan Türk savaş uçakları, Raco bölgesine hava harekâtı düzenliyor.

11.45 : İhlas Haber Ajansı, Zeytin Dalı harekâtının ilk 48 saatinde Afrin'e doğru 7,5 kilometre içeri girildiğini bildiriyor.

11.30 : Hatay'ın Hassa ilçesinde sınırın sıfır noktasında bulunan Sakız Karakolu'nda bazı tanklar Suriye tarafına atış yaptı. Yarım Aktepe mevkiinde Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu üyeleri takviye için hazır bekletiliyor.

11.10 : Afrin Harekatı'nda üçüncü güne girilirken NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller Ankara'ya geldi.

11.00 : Cephede yer alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in yanı sıra Menbic kırsalında da operasyon yapıyor. Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekâtı ile teröristlerden temizlediği Azez'in hem doğusundaki Menbic'ten hem de batısındaki Afrin'den silah sesleri duyuluyor.

10.50 : Afrin harekâtını dünya medyası yakından takip ediyor, birçok muhabir bölgedeki gelişmeleri canlı yayınlarla aktarıyor. Al Jazeera muhabiri Stefanie Dekker, sınır hattında aralıksız olarak top ve makineli tüfek sesleri duyduğunu, gökyüzünde jetlerin uçtuğunu bildiriyor. Dekker'in Twitter hesabından paylaştığı video kaydındaki şiddetli patlama, büyük ses getirdi.

10.45 : Reuters haber ajansı, Türkiye-Suriye sınırındaki tank hareketliliğini bu sabah fotoğrafladı. Dünyaya geçilen karelerde askeri birliklerin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri de var.

10.15 : Terör mevzilerini bombalayan F-16'ların havalandığı İncirlik Üssü'ne dev bir Türk bayrağı asıldı. Hangardan çıkan iki F-16'nın kalkış için kontrolleri yapılıyor.

10.05 : Sosyal medyada Afrin harekâtı üzerinden terör propagandası yapanlar yakalanıyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü YPG'yi öven mesajları paylaşan 17 şüpheli için yakalama kararı verdi. Mardin'de de bir kişi gözaltına alındı.

09.40 : Anadolu Ajansı, Türk askerinin Kilis'ten YPG'nin terör mevzilerine top atışları yaptığını ve Afrin'deki hedeflere ilerleyen birliklere destek verdiğini bildiriyor. Zaman zaman yoğunlaşan atışlar, Kilis kent merkezinin yanı sıra Hatay hudut hattındaki bazı köylerden de duyuluyor. Sınır birliklerine askeri araç takviyeleri ise sürüyor.

09.30 : Hatay'ın Hassa ilçesinde köylüler, Afrin sınırının sıfır noktasında tanklar ve obüslerle nöbet tutan askerler için bu sabah kurban kesti. İhlas Haber Ajansı, köylülerin kesilen kurbanın kanını askerlerin alnına sürdüğünü, askerlerin de köylülerin ellerini öptüğünü aktarıyor.

09.10 : İngiliz Independent gazetesinin ünlü Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Türkiye'nin Afrin hamlesini analiz etti. Yazıdan bazı bölümler:
"Mevcut krizi yaratan ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki durumu hafife alması oldu. Bu ayın başlarında ABD, büyük kısmını YPG'nin oluşturduğu 30.000 kişilik bir sınır güvenlik gücü oluşturulacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson açıklamanın Türkiye tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi. Ancak Türkler, ABD'nin Suriye politikasının YPG yanlısı bir biçimde şekillendiğini görerek hayal kırıklığına uğramıştı.

Tillerson Türkiye ile ilişkileri toparlamaya çalışırken, ABD'nin öngörülebilir gelecekte Suriye'de 2.000 askeri danışman tutmaya devam edeceğini söyleyerek daha büyük bir krizin önünü açtı.

ABD askeri danışmanlarının ülkede tutulma amacı IŞİD'in yeniden güç kazanmasını önlemek ve belki de daha önemlisi Beşar Esad ile İran'ın pozisyonunu zayıflatmaktı.

Tillerson her neyi amaçlamış olursa olsun, sözleri YPG'lilere uzun vadeli bir askeri garanti mahiyeti taşıyordu.

Bu uzun vadeli garanti Türkiye'yi çileden çıkardı, Kürtlerin ABD ile tam bir işbirliği içine girdiğini düşünen Rusya, Suriye ve İran'ı kızdırdı..."

09.00 : Uluslararası haber ajansları Reuters ve Associated Press (AP), dünyaya Zeytin Dalı harekâtından çok sayıda fotoğraf servis ediyor. Azez'den çarpıcı kareler geçen Reuters'ın fotoğraflarından birinde, elinde Türk bayrağı olan bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi var.

08.00 : Türk özel kuvvetler askerleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), dün başlayan kara harekâtında 11 köyü YPG'li teröristlerden geri aldı. Afrin'in kuzeyinde ve batısında harita değişmeye başladı. ÖSO kuvvetleri, geri alınan köylerde teröristlerin döşediği mayınları temizliyor.

07.40 : Gece boyunca sınırın birçok noktasında savaş uçaklarının sesi duyuldu. Türk jetleri uçakları, gece saatlerinde Reyhanlı'nın hemen kuzeyinde yer alan Suriye topraklarındaki Cinderes'e 12 hava saldırısı gerçekleştirdi. Kara birlikleri de terör hattını yarmak için YPG'lilerle sıcak çatışmaya girdi. Dün bölgeden Reyhanlı ilçe merkezine roket atılmıştı.

07.35 : Türk askeri, Tel Rıfat, Minniğ hava üssü ve çevresini top atışlarıyla dövüyor.

07.20 : Fransa'nın çağrısıyla bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'yi görüşecek. Toplantı Türkiye saatiyle 18.00 sularında başlayacak.

07.10 : ABD Savunma Bakanı James Mattis, sınır ötesi operasyon için "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var. Bu konuda Türkiye açık sözlüydü ve hava saldırısı konusunda bizi uyardılar" dedi.

(Milliyet)