MedyaFaresi MedyaFaresi

Afrin'de kritik gelişme! Özgür Suriye Ordusu oradan çekildi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı’nda, stratejik önemdeki Burseya Dağı’ndan çekildi.

Eklenme: 22 Ocak 2018 22:09 - Güncelleme: 22 Ocak 2018 22:13

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı’nda, TSK’nın desteğiyle Afrin’in doğusundaki Azez’den ilerleyerek ele geçirilen stratejik önemdeki Burseya Dağı’ndan çekildi.

TSK ve ÖSO, Afrin’in doğusundaki Azez’den öğle saatlerinde Burseya Dağı’na yönelik operasyonla, bölgeyi PYD/PKK’dan almıştı.

Ancak sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, ÖSO çatışmaların ardından Burseya Dağı’ndan çekildi.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Çekilmenin ardından çatışmalar dağın eteklerinde devam ediyor. Terör örgütü, Burseya Dağı’nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez’e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyordu.

Diğer taraftan Afrin’in kuzeyinden giren TSK ve ÖSO unsurları, gündüz saatlerinde Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerini de teröristlerden arındırmıştı.

14 NOKTA ÖRGÜTTEN KURTARILDI

Hava saldırılarıyla başlayan harekatın 3. gününde toplam 14 nokta örgütten kurtarıldı. TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, dün de Afrin’in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden ilerleyerek Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirmişti. (AA)