MedyaFaresi MedyaFaresi

Adil Gür'e tepki: Anketler gerçeği yansıtmıyor!

Erken seçimde partilerin alacağı oylar konusunda kişisel tahmin açıklayan A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür'e, Metropoll Başkanı Özer Sencar'dan tepki geldi.

Eklenme: 31 Ağustos 2015 16:27 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 18:30

 A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür'ün, Sabah gazetesine yaptığı son 'oy oranları' açıklamasına, Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar'dan sert bir eleştiri geldi.

Sencar, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gür'ün açıklamalarının bir ankete dayanmadığını ve kişisel görüşlerini yansıttığını belirterek, "Bu söyleşide verilen rakamların araştırma bulgusu olmadığı kanısındayım. Ayrıca 4 partiye ait rakamların hiçbiri alanı yansıtmıyor" dedi.
 

Adil Gür'den 1 Kasım için ilginç değerlendirme

"A&G TAHMİNDE DEĞİL TEMENNİDE BULUNUYOR"

HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün kendisine, "AG tahmin değil, temennide bulunuyor... Keşke rakibinin öngörüsünden biraz nasiplenseydi" ifadesine cevaben açıklama yapan Sencar, ifadelerini madde madde sıralayarak şöyle dedi:

1.Vatandaş, gazetesi veya politikacılar gözlemlerine dayalı tahmin yapabilirler, veya algı üretmek için tahmin yapar görünürler.

2. Araştırmacıların araştırma bulgularına dayalı tahminde bulunması gerekir. Aksi taktirde bu tahminden ziyade manipülasyon gibi algılanır.

3. Bu söyleşide verilen rakamların araştırma bulgusu olmadığı kanısındayım. Ayrıca 4 partiye ait rakamların hiçbiri alanı yansıtmıyor. 

İŞTE ADİL GÜR'ÜN TARTIŞMA YARATAN 'OY ORANLARI'

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, sözkonusu değerlendirmesinde, "AK Parti tam iktidarın sınırında. Yarım puan bile altın değerinde. Yüzde 42 tek başına iktidar getirebilir. Son vekillikleri kimin aldığı önemli" diyerek, oy oranlarını şöyle sıralamıştı:

-AK Parti yüzde 43-44,

-CHP yüzde 26-27,

-MHP yüzde 13-14,

-HDP yüzde 12-13

İşte o tweetler:

 

SENCAR'IN SON ANKETİNDE ERKEN SEÇİM SONUÇLARI NASILDI?

Sencar, ilk olarak kişisel Twitter hesabından duyurduğu, 14/16 Ağustos tarihli son kamuoyu araştırmasının detaylarını, 26 Ağustos'ta Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a aktarmıştı. Sencar, Hakan'a yaptığı açıklamalarda, daha önce yer aldığı TV programlarında da anlattığı gibi '1.7 puanlık artışla oyunu artıran tek partinin HDP olduğunu ve yüzde 15 bandına dayandığını, MHP'yi de geçerek Türkiye'nin 3. partisi konumuna geldiğini, AK Parti'nin tek başına iktidar olma şansının düşük olduğunu' ileri sürmüştü.

Sencar, anket sonuçlarına göre, oy oranlarını şöyle sıralamıştı:

-AK Parti yüzde 41.7, 

-CHP'nin 25.5, 

-MHP 15.7, 

-HDP ise 14.7 

Sencar, ayrıca "HDP'ye oy veren stratejik Türk seçmende artış gözlenebileceğini" ifade etmişti.
 

 

"KADERİN OYUNU..."

Seçime kadar AK Parti ile HDP'nin bakan verdiği bir hükümet söz konusu olması durumunun, AK Parti ve HDP açısından, 'kaderin bir oyunu' olacağını vurgulayan Sencar, "Ne kadar güçlü oyuncu olursanız olun kader, sizin oyun planınızı bozmak isterse buna çare bulamazsınız. Son seçimden beri HDP'nin meşruiyetini tartışanlar, HDP'ye kendi elleri ile en yüksek seviyede meşruiyet kazandıracaklar. HDP açısından gökte aranırken yerde, hatta kapısının önünde bulduğu hediyedir" diye değerlendirme yapmıştı.