MedyaFaresi MedyaFaresi

"Adi, pespaye ve sahtekar!!!" Hürriyet'in uçak korsanını takdimidir!

Asker kaçağı olan silahsız bir hava korsanı Tiran-İstanbul seferini yapan THY uçağını 107 yolcu ve 6 mürettebatla İtalya'ya kaçırdı. Korsanın kimliğine ilişkin en cesur haber ise Hürriyet'ten geldi. İşte o haber!

Eklenme: 03 Ekim 2006 19:24 - Güncelleme: 01 Nisan 2016 18:44

   Asker kaçağı olan silahsız bir hava korsanı Tiran-İstanbul seferini yapan THY uçağını 107 yolcu ve 6 mürettebatla İtalya'ya kaçırdı. Arnavutluk'un iltica talebini reddettiği firari korsan bu kez de İtalya'ya sığındı. Dolandırıcılık sabıkası olan korsan askerlik yapmamak için her yolu denemiş.

TÜRK Hava Yolları'nın (THY) 5'i Türk 107 yolcusu ile Tiran-İstanbul seferini yapan Boeing 737/400 tipi Çanakkale isimli uçağı, asker firarisi olduğu belirlenen Hakan Ekinci tarafından kaçırıldı. Yunanistan hava sahası üzerinde kaçırılan uçak, savaş uçakları eşliğinde NATO tarafından kullanılan ve sivil uçuşlara da açık İtalya'nın Brindisi Askeri Havalimanı'na indirildi. İlk olarak Papa'nın Türkiye ziyaretini protesto etmek istediğini söyleyen korsanın askerlik yapmamak için her yolu deneyen biri olduğu anlaşıldı. Uçakta yanında bomba olduğunu söyleyen Ekinci İtalya'dan sığınma talebinde bulundu.
/_newsimages/2252138.jpg
Tiran'ın Rinas Havalimanı'ndan dün saat 17.20'de 107 yolcu ve 6 mürettebat ile hareket eden TK 1476 sefer sayılı ve TC-JET kuyruk tescilli THY uçağı, Yunanistan hava sahasına girdiğinde kaçırılma sinyali verdi. Kaptan Pilot Mürsel Gökalp, yardımcı pilot Yavuz Yılmaz yönetimindeki uçaktan iki kez verilen kaçırılma sinyalinin ardından alarma geçen Yunan Hava Kuvvetleri'ne bağlı 2 adet F-16 uçağı acilen havalandı. 4 İtalyan uçağının da eşlik ettiği korsan ilk olarak İtalya'nın Roma Havalimanı'na gitmek istediğini belirtti. Ancak uçak

İtalya hava sahasına girdiğinde kaptan pilot Mürsel Gökalp korsanlara yeterli yakıtının olmadığını söyledi. Uçak, İtalyan 38'nci Fırtına Komando Birliği'ne bağlı F-16 savaş uçakları eşliğinde 18:52'de Brindisi Askeri Havalimanı'na indirildi.

YOLCULAR SERBEST

Uçak indikten sonra THY genel müdürlüğü ile telefonla irtibata geçen Kaptan Pilot Mürsel Gökalp, korsanların silahsız olduğunu ve üzerlerinde bomba taşıdıklarını söyleyerek uçağı kaçırdıklarını kaydetti. Havalimanına gelen Brindisi Valisi Marino Tofaro korsanla pazarlığa başladı. İtalya sivil havacılık teşkilatı müdür yardımcısı Salvatore Sciacchitano, korsanların "saldırgan olmadıklarını" ve yolcuları bırakmaya hazır olduklarını söyledi. Korsanların, İtalya'dan siyasi sığınma talebi istediği öne sürüldü. Bir süre sonra ise yolcular ve mürettebat tahliye edilmeye başlandı.

   
     PAPA'YA MEKTUP YAZMIŞ

      Ekinci'nin ayrıca Papa 16'ncı Benediktus'a mektup yazdığı da ortaya çıktı. Bir blog sitesinde yayınlanan ve 'Sevgili Papa' diye başlayan mektupta Ekinci şöyle diyor:
      "Ben Hakan Ekinci. Bir Hıristıyanım ve asla Müslüman bir orduya hizmet etmek istemiyorum. Hıristiyan'ların bizim ve Hıristiyan aleminin ruhani lideri olarak sizden bana yardımcı olmanızı diliyorum. 1998 yılından beri kiliselere giden biriyim. Gerçek yolu sadece İsa'da ve İncil'de buldum." İltica ettiği Arnavutluk'un kendisini Türkiye'ye iade etmek istediğini belirten Ekinci, "Bana yardım et Papa... Artık bir Müslüman ülkenin içinde yaşamak istemiyorum. Müslüman bir toplum içinde nefes alamaz bir duruma düştüm. Beni ancak senin yüce liderliğin kutaracaktır" diyor.

Etiketler : uçak, papa, thy