MedyaFaresi MedyaFaresi

Adalet Bakanı Gül'ü dinleyene 350 dolar verilecek iddiası yalanlandı

Orta Doğu Enstitüsü'nün Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü George Washington Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olan Gönül Tol, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün ABD'de yapacağı konuşmayı dinleyenlere 350 dolar verileceğini belirten bir mail aldığını açıkladı.

Eklenme: 08 Haziran 2019 11:41 - Güncelleme: 08 Haziran 2019 12:32

Tol, ABD'li meslektaşlarının kendisine "Türkiye ekonomik krizde mi dediniz?" yorumu yaptığını aktardı. Toplantıyı organize eden kurum olan THO iddiayı yalanladı. Bunun üzerine Tol kendisine gelen maili yayınladı.

Gönül Tol'un Twitter'da yayınladığı mesaj şöyle: Adalet Bakani Gül Washington'da Yargı Reformu Stratejisi'ni anlatacakmış. Toplantıyı düzenleyen Turkish Heritage Organization konuşmayı dinlemek üzere toplantıya katılacaklara 350 dolar teklif ediyor.Daveti alan Amerikalı meslektaşlarımın yorumu: Türkiye ekonomik krizde mi dediniz?

Ben dahil kurumumdaki ve Washington’da bulunan diğer düşünce kuruluşlarındaki bazı analistlere Türk hükümüti için lobicilik yapan birinden davet e-maili geldi. E-mailde toplantıya dinleyici olarak katılmamız halinde 350 dolar ödeneceği yazıyordu.

Toplantıyı düzenleyen Turkish Heritage Organization (THO) kendi internet sitesinde kurumu şöyle anlatıyor: THO, Türkiye'nin uluslararası toplumdaki rolü ve ABD-Türkiye ikili ilişkilerinde önem taşıyan konularla ilgili tartışma ve diyalogu destekleyen, bağımsız, partizan olmayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluş Türk hükümetine yakınlığıyla biliniyor.

THO İDDİAYI YALANLADI

Odatv'de yer alan habere göre, THO konuya dair açıklama yaptı. Açıklamada, "Türk-Amerikan ilişkileri üzerine çalışan ve birbirinden değerli isimlere panel ve etkinlik düzenleyen Washington DC Merkezli Düşünce Kuruluşumuz Turkish Heritage Organization asılsız ve gerçek dışı haberlere maruz kalmaktadır. Özellikle Amerikada faaliyet gösteren anti-Türk grupları zaman zaman bu tarz haberleri servis ederek kurumumuzu zan altında bırakmaktadır" denildi.
Gönül Tol'un THO hakkında attığı tweetlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklama şöyle bitirildi: "THO olarak hiçbir kişi ve kuruma böyle bir teklifte bulunmadığı gibi Gönül Tol uzun yıllardır THO programlarına davet edilmemiş ve bu tarz bir davet gündeme bile gelmemiştir."

TOL MAİLİ YAYINLADI

Bunun üzerine Gönül Tol, Twitter hesabından kendisine gelen mesajı yayınlardı. Mesajda, Abdülhamit Gül'ün toplantısına katılınırsa 350 dolarlık ödeme yapılacağı belirtiliyor.