MedyaFaresi MedyaFaresi

AB'ye üyelik süreci askıya alınabilir

Avrupa Parlamentosu üyeleri arasında yer alan İngiliz parlamenter Andrew Duff, sürecin sonbaharda askıya alınmaması sürpriz olur" dedi.  

Eklenme: 24 Şubat 2014 12:37 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 12:56

Times Gazetesi, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin, demokratik ilkelerin ihlali halinde, askıya alınabileceğini yazdı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecine destek veren Avrupa Parlamentosu üyeleri arasında yer alan İngiliz parlamenter Andrew Duff, Times gazetesine çarpıcı açıklamalar yaptı. Duff, demecinde, şu anda gerçek bir katılım süreci varmış gibi yapmanın "maskaralıktan başka bir şey olmadığını", sürecin sonbaharda askıya alınmamasının sürpriz olacağını dile getirdi. Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini uzun bir süredir ihlal etmekte olduğunu belirten Duff, daha önce Türkiye'nin üyeliğini desteklemiş olan parlamenterlerin bile "Erdoğan ortadan kayboluncaya ya da AKP içindeki ılımlılar tarafından sınırlandırılıncaya kadar" Türkiye'nin üyeliğinin askıya alınması yönündeki çağrıya katıldıklarını söyledi.

Duff'un demecine ilişkin Times gazetesinin yaptığı yorumda ise TBMM gündemine peş peşe getirilen HSYK ve MİT yasalarına gönderme yapılarak "Ankara'nın Batılı müttefiklerinin, özgürlükleri kısıtlayan ve Erdoğan'a yeni yetkiler veren yasal düzenlemelere karşı kaygılı olduklarına" işaret edildi.

5 Mart'ta AB Dışişleri Bakanları Komisyonu'nun Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'nu, Türkiye İlerleme Raporu'nda Ankara'nın birliğe katılımının yerinde olup olmadığını gözden geçirmeye çağıran bir değişiklik önergesini oylayacağını bildiren gazete, Türkiye için tam üyelik dışında bir alternatifin gündeme getirilebileceğini öne sürdü.