MedyaFaresi MedyaFaresi

AB'ye Türk düşmanı başkan

Barroso’dan Ekim ayında boşalacak AB Komisyon Başkanlığı koltuğuna Türkiye karşıtı isim geliyor. O isim daha önce "Türkiye'ye kapıları kapatacağım" açıklamasını yapmıştı.

Eklenme: 28 Haziran 2014 11:43 - Güncelleme: 02 Mart 2016 23:46

Belçika’da toplanan Avrupa Birliği liderleri, Portekizli Jose Manuel Barroso’dan Ekim ayında boşalacak koltuğa oturacak yeni AB Komisyon Başkanı üzerinde uzlaşma aradı.

CAMERON, JUNCKER ETKİSİNDEN RAHATSIZ

Brüksel’e daha fazla yetki verilmesini savunan Lüksemburg eski başbakanı Jean-Claude Juncker, tüm ülkelerin ortak adayı olarak ön plana çıkarken Juncker’e en şiddetli tepki ise AB’den çıkmak konusunda ülkesinde baskıya uğrayan İngiltere Başbakanı Cameron’dan geldi.

Cameron, yerel hükümetlerin yetkilerini kısıtlayacak 

bir isim olarak gördüğü Lüksemburglu adayın kendisine seçim kaybettireceği hesabıyla Fransa ve Almanya liderlerini safına çekmeye çalışsa da başarılı olamadı.

Cameron’un itirazını destekleyen tek ülke Macaristan oldu.

"KONYAKÇI JUNCKER" KAMPANYASI TUTMADI

İngiliz basınına göre Cameron, Merkel ve Hollande ile gerçekleştirdiği toplantıda Juncker’in kahvaltıda bile konyak içen bir Alkol bağımlısı olduğunu, AB’nin sigara karşıtı uygulamalarına rağmen şiddetli bir sigara tiryakisi olduğunu söylese de iki lider geri adım atmadı.

Cameron’a yakın İngiliz gazeteleri de Lüksemburg liderinin ailesinin Naziler’e destek verdiği iddialarını sayfalarına taşıdı.

AB'NİN BAŞINDA TÜRKİYE KARŞITI BİR LİDER

Juncker 16 Temmuz'da Avrupa Parlamentosu'ndan onay almasının ardından selefi Jose Manuel Barroso'nun koltuğuna oturacak. 59 yaşında olan Lüksemburg eski Başbakanı ve Euro bölgesi eski Başkanı olan Juncker, Türkiye 'nin üyeliğine sıcak bakmıyor.

"TÜRKİYE'YE KAPILARI KAPATACAĞIM" DEMİŞTİ

Juncker geçen ay katıldığı bir televizyon programında, "Twitter'ı yasaklayanların Avrupa Birliği'nde yeri yok" demişti. Juncker, AB Komisyon Başkanı olması halinde 5 yıl boyunca Türkiye'ye tam üyelik kapılarını kapatacağını söylemişti. Jean-Claude Juncker, Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder'in 1999 yılında Helsinki'de yapılan zirvede Türkiye'ye adaylık statüsü vermekle tarihi bir hata işlediğini de savunuyor.