MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD'yi karıştıran afiş! Kurban Bayramı'nı kutlayınca olanlar oldu!

ABD'deki teknoloji mağazalarından Best Buy'ın Şükran Gününe yönelik hazırladığı reklam afişinde Kurban Bayramı'nı kutlaması tartışma yarattı.

Eklenme: 26 Kasım 2009 16:09 - Güncelleme: 31 Mart 2016 07:00

         İki bayramın aynı döneme denk gelmesi nedeniyle mağazanın internet sitesinde yer alan haftalık reklam afişinin ana bölümünde büyük harflerle "Şükran Gününde Best Buy'da alışveriş yapın" yazısı yer alıyor. Afişin bir bölümüne de "Happy Eid al-Adha" (Kurban Bayramı kutlu olsun) ifadesinin eklendiği görülüyor.

         Bu kutlama mesajı, mağazanın müşterileri arasında Best Buy'un internet sitesinin forum bölümünde tartışma yarattı. 496 civarında yorumun yazıldığı forumda, müşteriler birbirinden farklı görüşler savunuyor. Bir müşteri, kültürel çeşitliliği kapsayıcı reklam yaptığı için mağazaya teşekkür ederken, bazı müşteriler Kurban Bayramı kutlamasının yanında afişe neden "Mutlu Noeller" ifadesinin eklenmediğini sorguluyor. Hatta, forumdaki bazı yazışmaların ırkçılık tartışmasına dönüştüğü, bazı müşterilerin de mağazadan alışveriş yapmayı protesto ettiği gözlendi.

         Mağaza da tartışmalar nedeniyle foruma açıklama gönderdi. Best Buy'ın dünyanın her yerinden farklı din ve mezheplere sahip müşteri ve çalışanlarının bulunduğu belirtilen açıklamada, bu çeşitliliğe saygı duyulduğu vurgulandı.  Açıklamada, geçmiş yıllarda da reklam afişlerinde Noel, Hanuka ve çoğunlukla ABD'de yaşayan Afrika kökenli ailelerin kış bayramı olan Kwanzaa gibi bazı bayramların kutlandığı hatırlatıldı.