MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD’ye Erdoğan gibi düşünmüyoruz diye sinyal gönderen bakanlar kimler?

Ankara-Washington hattında ciddi gerilime yol açan S-400 krizinde sular bir nebze durulmuş gibi görünse de görüşmeler perde arkasında devam ediyor. ABD'nin Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesi konusunda Türkiye ile müzakereleri sürdürdüğü belirtildi.

Eklenme: 26 Ekim 2019 09:01 - Güncelleme: 26 Ekim 2019 09:07

Reuters'ın haberine göre; S-400'lerle ilgili temaslara ilişkin önemli bilgiler veren üst düzey bir Amerikan Dışişleri yetkilisi, "Türk hükümetinde herkes Erdoğan değil" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, Washinton Yönetimi’nin S-400’leri geri göndermesi ya da sistemi işler hale getirmemesi için Türkiye’ye baskı yaptığını söyledi.

Reuters’ın aktardığı habere göre; gizlilik kaydıyla konuşan yetkili, “Türkleri S-400’lerden caydırmak için hâlâ çalışma yapılıyor: İster kapatsın, ister geri göndersin, ister imha etsin” ifadesini kullandı.

Söz konusu yetkili, bunun halen devam eden bir mesele olduğunu belirterek, “Orta yolu bulma, yeniden ele alma ve uzlaşıya ilişkin konuşuyoruz. Bu henüz masa dışına atılmış değil” dedi.

Dışişleri yetkilisi, S-400 meselesinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG unsurlarına karşı gerçekleştirdiği harekâtı da kapsayan daha geniş bir müzakerenin parçası olduğunu ifade etti.

Amerikalı yetkili, “Başkan'ın (Donald Trump) da söylediği gibi, siz ateşi kesin, biz de yaptırımları keselim. Ancak henüz tehlike geçmiş değil” şeklinde konuştu.

‘HERKES ERDOĞAN DEĞİL’

Bakanlık yetkilisi, “Türkiye ile henüz çözülememiş diğer konuların hepsinin üzerinde çalışıyoruz. CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımları riski de Türklerle yaşadığımız bir dizi sorunun parçası” derken, ABD üretimi Patriot füze sistemlerinin hâlâ Türk hükümetine verilebileceğini belirtti.

Türk hükümetinde herkesin Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi düşünmediğini savunan yetkili, “Bundan aylar ya da yıllar evvel, ‘Kendimizi Rus nüfuzu tehlikesi altına atmamayı yeğleriz, kendimizi NATO ortaklarımızdan izole etme tehlikesi altına atmamayı yeğleriz, kendimizi Washington’dan izole etme tehlikesi altına atmamayı yeğleriz’ diyen Türkler vardı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu yetkili, Türkiye’nin S-400’leri hiç satın almamış olmasının ideal seçenek olduğu aktararak, “Bu çizgi aşıldığına göre, artık mesele bunun nasıl soyutlanacağı, ayrı tutulacağı ya da etkisiz hale getirileceği. Ancak bu eskiden olduğundan daha zor” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine ait parçalar temmuz ayında Ankara’ya sevk edilmeye başlamıştı.