MedyaFaresi MedyaFaresi

Abdüllatif Şener: Gül'ün aday olmasını Erdoğan istedi!

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Abdullah Gül'ün muhalefetin ortak adayı olması projesinin Erdoğan'a ait olduğunu söyledi.

Eklenme: 02 Mayıs 2018 00:30 - Güncelleme: 02 Mayıs 2018 00:32

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş'ın sorularını yanıtladı. "Erdoğan, Gül'ün seçim kampanyaları dahil her şeyi muhtemelen yönetecekti" diye konuşan Şener, kendisinin cumhurbaşkanlığı adaylığı için de "Son kararı CHP Genel Başkanı verecek" dedi.

Şener şunları söyledi.

CHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI ŞENER Mİ?

“Bildiğiniz gibi sadece CHP'nin adayı belli değil. Onun dışındaki diğer partilerin adayları belli olmuştur. CHP ise Cuma günü saat 10.00'da adayını açıklayacağını duyurmuştur. Bu noktada adayın belli olması işin tabiatına aykırıdır. Aday yapılacak kişi bile kendi konumu ile ilgili bilgiye sahip değil. Olsa olsa Perşembe günü haber verilecek ve hazırlıklarını yapması istenecek bir durumdur. Cuma gününü beklemek zorunda kalacağız. Aday olduğunu zannettiğiniz kişilere sorduğunuz zaman, bu saat itibariyle onlar da bilmezler. Elbette bugüne kadar değişik temaslarım olmuştur. Geldiğimiz nokta itibariyle çok olumlu gelişmelerin olduğunu söyleyebilirim ama neticenin ne olacağı ile ilgili kesin bir şey söyleyemem.”

AKAR VE KALIN GÜL'Ü ZİYARET ETTİ Mİ?

“Sayın Gül ile Sayın Akar'ın bir araya geldiği anlaşılıyor. Zaten ben biliyorum, doğrudan biliyorum. Bizzat gözlerimle görmedim ama gören gözler bana söyledi.”

‘GÖRÜŞMELERİ 1 BUÇUK SAAT SÜRDÜ’

“Hulusi Akar ile Sayın Kalın bir helikopterle, büro olarak kullanılan binanın arkasındaki piste iniyorlar, bir buçuk saat kadar evde görüşüyorlar. Cumhurbaşkanının mesajını getirmek suretiyle adaylıktan vazgeçmesini telkin etmeye çalışıyorlar ve çıktıktan sonra da ayrılmadan önce dışarıda aynı cümleleri devam ediyorlar. Ne konuştukları belli, gittikleri de kesin. Yani Cumhurbaşkanının talimatını götürdükleri de kesin. Bunun tartışılacak bir tarafı yok.”

‘GÜL'ÜN MUHALEFET ADAYI OLMASINI ERDOĞAN İSTEDİ’

“Ben bu olayı Gül'ün aday olmasına Sayın Erdoğan karşıydı diye yorumlamıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’nı bilirim, Başbakanlık döneminden bilirim. Farklı kompartımanlar kullanır. Kompartımanın birinden bir sonuç almaya çalışır, kompartımanın diğerinden onu kendisi yapmıyormuş görüntüsü vermeye çalışır. Aslında kompartımanın birinden Sayın Gül'ün muhalefetin adayı olması için çaba harcıyordu, bu çabası gerçekleşmedi. Bu muhalefet partileri Sayın Gül'ü aday göstermeyeceklerini beyan ettikten sonra, Gül formülü düştükten sonra diğer kompartımandan sanki Gül'ün arkasında kendisi ya da onun planlaması yokmuşçasına bir Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı ile görüntü veriyor. Bu biraz karışık ama sade yorumlamaya çalışırsanız hiçbir şeyi çözümleyemezsiniz. Çok karışık göründüğünü biliyorum ama karışık değil sade. Birileri gidiyor aday yapmak için faaliyete geçiyor yine Sayın Erdoğan'ın direktifleriyle birileri de gidiyor vazgeçirmeye çalışıyor. Ama o vazgeçirmeye çalışanlar o formülü Sayın Erdoğan'ın ortaya attığından habersizler. İki tarafta birbirinin görevinden habersizler.”

GÜL'ÜN ADAY OLMASI İÇİN KİMLERİ GÖNDERDİ?

“O isimler ile ilgili fazla bir şey konuşmaya gerek yok. Ama olayların gelişimlerinden durumun böyle olduğunu anlıyorsunuz. Sayın Gül daha önce Cumhurbaşkanı olduğunda da zaten Sayın Erdoğan formülüydü o. Elinden tuttu 'Kardeşim Gül'ü Cumhurbaşkanı yapıyoruz' dedi. Bu sefer yapma niyeti de yoktu. Seçim kampanyaları dahil her şeyi muhtemelen yönetecekti.”

KARAMOLLAOĞLU SÜRECİN DIŞINDA

“Kendi formülünü oluştururken birilerini de araya sokmuştur ama Sayın Karamollaoğlu'nun Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçmeyeceğini biliyoruz. Çünkü baştan beri demokrasi cephesinde yer almıştır. 16 Nisan'da ‘Hayır’ oyu verilmesi için mücadele etmiştir. O günden bu güne verdiği demeçler buna müsait değildir.”