MedyaFaresi MedyaFaresi

Abdullah Gül Saadet Partisi'nin D-8 etkinliğine alkışlarla girdi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Saadet Partisi’nin Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Örgütü kuruluşunun 22. yıl dönümü için İstanbul’da düzenlediği toplantıya katıldı.

Eklenme: 29 Haziran 2019 13:23 - Güncelleme: 29 Haziran 2019 13:27

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim'in kapıda karşıladığı Gül, salonda da büyük alkış aldı.

D-8’de görev alan siyasetçilerin davet edildiği toplantıya İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de çağrıldığı ancak Akşener’in bir önceki gece mazeret bildirerek toplantıya katılamayacağını söylediği öğrenildi. Akşener, Çırağan Otel'de gerçekleştirilen etkinliğe bir çelenk gönderdi.

T24'e konuşan Saadet Partisi kaynakları, Akşener’in de toplantıya katılmasının planlandığını ancak İyi Parti Genel Başkanı’nın ‘programındaki yoğunluk’ nedeniyle etkinliğe katılamayacağını cuma akşamı telefonla ilettiğini belirtti.

Yeni parti gündeminin ortasında Gül'ün davete iştiraki heyecan yarattı

AKP içinden çıkacak yeni bir partiyle ilgili kulislerin hareketlendiği günlerde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir dönem aynı siyasi hareket içinde yer aldığı Saadet Partisi'yle bir araya gelmesi dikkat çekti.

AKP'de yönetimin ve politikaların belirlenmesinin tek kişinin iradesinde olmasına eleştirel yaklaşan ve eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın liderliğinde kurulacağı konuşulan yeni partinin 5'li bir komisyon aracılığıyla yönetileceği iddia ediliyor. '5'li kurul' olarak da adlandırılan komisyonda Abdullah Gül'ün yanı sıra Beşir Atalay, Fehmi Koru, Sadullah Ergin ve Haşim Kılıç'ın olacağı konuşuluyor.

Saadet Partisi'nde bir grup "Milli Görüş gömleğini çıkardık" sözlerini unutmadı

AKP'nin içinden çıktığı Fazilet Partisi'nin devamı olan Saadet Partisi de, 23 Haziran seçimleri sonrasında hızlanan yeni parti tartışmalarının odağında. Parti içerisinde çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bir kanadın ise parti ile Abdullah Gül arasında bir süredir devam eden fikir alışverişi ve istişarelere pek de sıcak bakmadığı kaydediliyor. Gül ile 'yakınlaşmaya' mesafeli duran grup, AKP kurucularının "Milli Görüş gömleğini çıkardık" söylemini hatırlatıyor. 

Saadet Partisi,  24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında muhalefetin 'çatı adayı' olması için Abdullah Gül'e davet götürmüş, ancak o dönem İyi Parti Genel Başkanı Akşener'in bu adaylığı istemediği belirtilmişti. Gül, daha sonra 'ortak mutabakat oluşmaması' nedeniyle aday olmayacağını duyurmuştu. Saadet Partisi, D-8'in kuruluş yıl dönümü etkinliğine hem Akşener'i hem de Gül'ü davet etti. 

Etkinliği, aralarında yeni partinin '5'li kurul'unda yer alacağı konuşulan Fehmi Koru ile İbrahim Kahveci, Nihal Bengisu Karaca, Oral Çalışlar ve Taha Akyol'un da bulunduğu gazeteciler de takip etti. 

D-8 nedir, hangi ülkelerden oluşur?

'Gelişen 8 Ülke' (D-8) topluluğunun kurulmasına yönelik olarak ilk adım, Türkiye'nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 'Kalkınmada İşbirliği Konferansı' oluşturulmuştu. Bu konferansın ardından gerçekleştirilen hazırlık çalışmaları sonrasında 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul'da yapılan zirve ile D-8'in kuruluşu resmen ilan edilmişti. 

T24'e konuşan Saadet Partisi kaynakları, D-8'in 22. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantının Mısır ile Türkiye arasında son yıllarda gerileyen ikili ilişkilerin restore edilmesi amacını da taşıdığını söyledi. 

T24 - Candan Yıldız & Gonca Tokyol