MedyaFaresi MedyaFaresi

Abdülkadir Selvi: Yeni anayasada İslam'a ve Allah inancına vurgu yapılacak

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır" sözlerinin ardından başlayan tartışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eklenme: 27 Nisan 2016 09:58 - Güncelleme: 27 Nisan 2016 12:39

Yeni anayasada AK Parti ’nin laiklik ilkesini ortadan kaldırmak gibi bir niyeti olmadığını belirten Selvi, yeni anayasada “İslam dinine ve Allah inancına vurgu yapılacak” dedi.

AK Partililerin en çok korktuğu şeyin toplumda “Bunların asıl niyeti laiklik ilkesini ortadan kaldırmak” düşüncesinin yayılması olduğunu belirten Selvi, İsmail Kahraman’ın sözleri nedeniyle korktuklarının başlarına geldiğini vurguladı. Selvi, “AK Parti, “dindar anayasa” tartışmasına girmek istemiyor. Ama anayasalar toplumsal mutabakatı sağlayan en üst metinlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzde 99’u Müslüman olduğuna göre, İslam dinine ve Allah inancına bir vurgu yapılması tartışılıyor.” ifadelerini kullandı.

Abdülkadir Selvi’nin bugün (27 Nisan 2016) yayımlanan “Anayasada sürprizler var” başlıklı yazısını okumak için tıklayın...