MedyaFaresi MedyaFaresi

AB'den Türkiye'ye sert uyarı!!! "Ankara'ya mühlet koyma zamanı"

Alman basını, Türkiye'nin AB sürecindeki tutumunu eleştirerek Ankara'ya daha sert bir tutum istedi. "Türkiye yanlış taktik uyguluyor"

Eklenme: 13 Şubat 2009 10:30 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 09:06

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, Türkiye'nin AB'yi giderek daha fazla düşündürmeye başladığını savunurken, "Ankara'ya mühlet koyma zamanı geldi. Karşılıksız kalan yumuşaklığın yanlış strateji olduğu ortaya çıktı" görüşünü dile getirdi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi AB-Türkiye ilişkilerini konu alan yorumunda, Türkiye'de reform hızının düştüğü gerekçesiyle Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nun Türkiye Raporuna yer verilen eleştirilere dikkat çekti.

Deutsche Welle tarafından yansıtılan yorumda gazete şunları yazdı:

"Türkiye, AB'ni giderek daha fazla düşündürmeye başladı. AB Türkiye'nin reform gayretlerine büyük umut bağlamıştı. Ama şimdi, Türkiye'nin ilerlemeyi değil gerilemeyi hareket aracı olarak gördüğü anlaşılıyor. AB'ne katılmak isteyen, Türkiye. AB'nin üyelik faturasının kabarık olduğu da malum. AB Gümrük Birliği anlaşmazlığında şimdiye kadar çok anlayışlı davrandı ama bu para etmedi. Ankara'ya mühlet koyma zamanı geldi. Karşılıksız kalan yumuşaklığın yanlış strateji olduğu ortaya çıktı. Bazılarınca söylendiğinin aksine, Avrupa'nın enerji ikmalinde Türkiye'ye ihtiyacı olduğu tezi gerekçe sayılamaz. Avrupalılar bu tezle aslında kendilerini şantaja açık duruma düşürüyorlar."

 

Etiketler : AB