MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD'de devlet kurumları böyle kepenk kapattı!

Amerika Birleşik Devletleri'nde hükümet kilitlendi. Uzlaşma olana kadar acil olmayan tüm faaliyetler durduruldu.

Eklenme: 01 Ekim 2013 21:14 - Güncelleme: 05 Mart 2016 20:04

ABD\'de hükümetin kapanması nedeniyle, devlet kurumlarının birçoğu işlevsiz hale geldi.

Başkent Washington\'da postaneler, hava limanı ve askeri kurumlar hariç, diğer kamu kuruluşlarında "hayati" konularla ilgilenenlerin dışındaki personel işe gelmedi. Bakanlıkların, müzelerin ve ulusal parkların girişlerinde hükümetin kapanması nedeniyle faaliyet gösterilemediğine ilişkin yazı asıldı.

Kongre\'de iki kanadın da genel kurulları konuya çözüm bulmak için hala çalışıyor olsa da komitelerin bugünkü oturumlarının iptal edildiğine yönelik açıklamalar geliyor.

Beyaz Saray\'ın internet sitesi açıldığında da bir uyarı yazısı çıkıyor. Uyarıda, "Kongre, hükümeti fonlayacak tasarıyı geçirmekte başarısız olduğundan, bu sitedeki bilgiler güncel olmayabilir ve taleplerinize yanıt veremeyebiliriz" ifadesi yer alıyor.

Bunun yanında diğer birçok bakanlığın internet sitesi de çalışmıyor.

Devlet dairelerinin kapanmasının maliyeti yüksek

Öte yandan, ABD\'de, Obama yönetiminin para harcama yetkisini kapsayan bütçe yetkisinin, bugün gece yarısı dolması nedeniyle devlet dairelerinin kapanmasının maliyetinin yüksek olacağı tahmin ediliyor.

ABD\'de Kongre\'nin üzerinde anlaşmaya varamaması yüzünden, birçok devlet dairesinde işlerin durmasına neden olan \'\'devletin kapanması\'\' olayı yüzünden, yaklaşık 800 bin çalışan işe gitmedi. Siyasi olduğu kadar ekonomik olarak da yıkıcı etkisi bulunan \'\'devletin kapanması\'\'yla devlet dairelerinde çalışanlar ücretsiz izine ayrılmış oluyor.

Moody\'s analisti Brian Kessler\'in hesaplamasına göre, bunun Amerikan ekonomisine maliyeti 55 milyar dolarlık bir yük çıkarırken, haftalık maliyetinin 200 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 800 bin federal çalışanın toplamda bir haftada alacağı 1 milyar doların da Amerikan ekonomisi açısından ayrı bir kayıp olduğu ilave ediliyor.

Yapılan rakamsal tahminlerin turizmi kapsamadığı belirtilirken, devlete ait bazı büyük alışveriş merkezleri ve müzelerle de bu maliyetin yükselebileceği kaydediliyor.

Sorunun kaynağı da çözüm yeri de Kongre

Kongre, devletin borçlanma davanını yükseltmemesi nedeniyle, devlet dairelerinde çalışanların maaşlarının finansmanı konusunda anlaşma geleneğinde, siyasi hesaplaşmaların hakim çıkması nedeniyle devletin acil ve kritik hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerini durmasına neden oldu.

Asayiş, silahlı kuvvetler, itfaiye, hava trafik kontrol hizmetleri, meteoroloji, devlet hastaneleri, posta hizmeleri ve hapishaneler dışındaki devlet dairelerinin Kongre’den yetki olmadan para harcamasının yasadışı olduğu ABD\'de, sorunun çözümü, devlet dairelerinin harcama yetkilerini düzenleyen yeni bir yasa ya da yasalarının Kongre\'nin alt kanatları, Temsilciler Meclisi ve Senato\'da onaylamasıyla mümkün olacak.

ABD\'de 1 Ekim\'de başlayan bütçe yılı 30 Eylül\'de sona eriyor.

Özgürlük Anıtı\'nı ziyaret eden turistler hayal kırıklığı yaşadı

ABD Kongresi\'ndeki bütçe anlaşmazlığı nedeniyle hükümetin kapanmasının işlevsiz hale getirdiği kurumlar arasında yer alan Özgürlük Anıtı\'na gelen turistler hayal kırıklığına uğradı.

Ülke genelinde kamu kuruluşlarını işlevsiz hale getiren hükümetin kapanması New York\'ta turizm alanında daha etkili oldu. Kenti ziyaret eden turistler gezmek için geldikleri Özgürlük Anıtı feribotları, ulusal park ve müzeler önünde \'kapandı\' uyarısı ile karşılaştı.

Son 17 yıldır ilk kez yaşanan olay nedeniyle ülke genelinde gece yarısından itibaren yaklaşık 800 bin kamu çalışanı zorunlu izne çıkarılmış birçok kamu hizmetleri durmuştu

AA