MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD Konsolosluğu duvar ördü, esnaf şikayetçi oldu, Konsolos 'mecburuz' dedi

ABD’nin Adana Konsolosluğu çevresine daha iyi korumak için beton bariyerlerden duvar örülmesi, yanındaki işyerlerinin şikayetlerine yol açtı.

Eklenme: 08 Haziran 2016 11:50 - Güncelleme: 08 Haziran 2016 12:08

GÜVENLİK nedeniyle kent merkezinden daha güvenli bir bölgeye taşınan ABD’nin Adana Konsolosluğu çevresine daha iyi korumak için beton bariyerlerden duvar örülmesi, yanındaki işyerlerinin şikayetlerine yol açtı. Konsolosluk ise “Bu tip önlemleri almak zorundayız” diye açıklama yaptı.
D -400 karayolu üzerinde, İncirlik Üssü’ne 3 kilometre uzaklıkta bulunan konsolosluk binasının ön cephesi kurşun geçirmez beton bloklarla çevrilirken, karayoluna paralel yan yola da çıkıldı. Bu uygulama özellikle yanındaki bir otomobil showroomunun giriş-çıkışını engelledi. Firma yetkilileri Valilik ve Belediye’den şikayetlerine bir karşılık bulamadıklarını belirterek, dava açacaklarını söyledi.
Çevredeki iş yeri sahipleri 3.5 metre yükseklikte beton bariyerlerin gelmeye devam ettiğini ve yol bağlantılarının kapandığını belirterek, 'Burayı açıkhava hapishanesine çevirdiler' diyerek bariyerleri taşıyan TIR’lara engel olmaya başladı.
Bu arada ABD Konsolosluğu’ndan yapılan açıklamada, terör ortamına değinilerek şöyle denildi: “Bu proje Belediye ve Konsolosluk tarafından ortak olarak planlanmıştır. İçinde yaşadığımız dünyanın talihsiz bir gerçeğidir ki, biz hem Amerikalılar hem de Türkler terörizm tehdidiyle karşılaşmamak ve sonuç olarak bu tip önlemler almak zorundayız.”dha