MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD Erdoğan'ı konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan sağlık sistemi ve ABD Başkanı Barack Obama hakkındaki sözleri ABD basınında geniş yankı buldu. Bazı yazarlar Türkiye'nin sağlık konusunda daha alacağı çok yol olduğunu belirtirken, bazıları ise Türk sağlık sisteminin iyi olduğunu ama sorunları olduğunu da...

Eklenme: 21 Mart 2015 12:05 - Güncelleme: 09 Mart 2016 00:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki sağlık sistemine de atıfta bulunarak, “Sultanahmet Camii’nde kıldığım cuma namazı sonrasında çıkışta turistler orada birikmişler, beni görünce biraz el kol hareketi yaptılar. Ben de yaklaştım yanlarına.

SİZ NASIL YAPTINIZ DEDİLER?

Meğerse benim o hafta ABD’ye gideceğimi biliyorlar. Bana dediler ki ‘Siz bu sağlık reformunu nasıl yaptınız?’ Ben de biraz anlattım, hatırlattım. ‘Bunu Sayın Obama’ya da anlatın olur mu?’ dediler. Obama ile yaptığım görüşmede, bu konuları ele aldık. Fakat, tabii oradaki olumsuz refleks Sayın Obama’nın işini gerçekten çok zorlaştırdı ve kısmen halledebildi, tamamiyle halledemedi” açıklamasında bulunmuştu.

BAZI BÖLGELERDE SORUNLAR VAR

Bu sözlerin üzerine Politico’dan Nick Gass Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

İşte Gass'in "Türk Cumhurbaşkanı: Obamacare benim fikrimdi" başlıklı makelesi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’deki sağlık sistemini ‘harika’ olarak tanımlıyor. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde modern ekipmanlar ve tesisler var. Fakat ülkenin diğer bölgelerinde gelişkin sağlık sorunlarının çözümüne ilişkin problemler var.

DESTEKLENMELİ

Erdoğan sadece ABD’nin değil Avrupa’nın da sağlık sistemin konusunda Türkiye’yi örnek alması gerektiğini belirtiyor. Erdoğan 2013 yılında da yaptığı bir açıklamada ABD sağlık reformu konusunda açıklamalarda bulunmuş ve 'Atılan adımlar Bay Obama’ya gerçeği söylemek için güzel adımlar ve desteklenmeli' demişti."

Öte yandan The Daily Caller’dan Ivan Plis de Erdoğan’ın ABD sağlık sistemine ilişkin sözlerini değerlendirdi. Plis OECD raporlarına atıfta bulunarak Türk sağlık sistemine ilişkin şu ifadeyi kullandı:

"OECD raporlarına baktığımız zaman Türkiye’nin sağlık sistemiyle ilgili olarak şu ifadenin yer aldığını görüyoruz:  Türkiye’nin nüfusuna kaliteli sağlık hizmeti sunmak için daha alması gereken çok yol var."

Hürriyet

Erdoğan'dan Nevruz mesajı: Gönüllerdeki ümitlerin de dirilişi

Erdoğan: ABD, böyle bir katilin arkasında duramaz..