MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD Büyükelçiliği'ne ateş açmışlardı: Eski büyükelçi ve dolarlarla fotoğrafı çıktı

ABD Büyükelçiliği’ne silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada Emniyet savcılığa rapor sundu. Raporda, üç tutukludan Ersin Bayram’ın FETÖ ile bağlantısına ilişkin tespitler yer aldı.

Eklenme: 07 Eylül 2018 17:03 - Güncelleme: 07 Eylül 2018 17:08

İfadelerinde "ABD ile Türkiye arasında yaşanan olaylar nedeniyle ABD 'ye tepkili olduklarını" belirten zanlılardan diğerinin dolarlarla çekilmiş fotoğrafı da dosyaya girdi.

20 Ağustos günü ABD Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıya ilişkin soruşturmada, binaya ateş eden Ahmet Çelikten ve aynı araçta bulunan vale Osman Gündaş ile Gündaş’ın patronu olan Ersin Bayram tutuklanmıştı.

Emniyet, işadamı Ersin Bayram’ın dijital materyalleri üzerinde yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı raporu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu.

JOHN BASS İLE FOTOĞRAF

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Bayram’ın telefonu üzerinde yapılan incelemede, şüphelinin 2015 yılında eski ABDBüyükelçisi John R. Bass ile fotoğraf çektirdiği belirlendi.

Bayram, ifadesinde fotoğrafı şöyle anlattı: “O dönemde müdürlüğünü yaptığım şirketin faaliyetleri bünyesinde, merkezi New York’ta bulunan Türk Amerikan Ticaret Odası yetkililerinden Ömer Bey tarafından ABDBüyükelçiliği’nde yapılacak olan kokteyle kendilerini temsilen katıldım ve Bass ile de resim çektirdim.”

"FETÖ'NÜN SİVİL TOPLUM KURULUŞU"

Emniyet raporunda, Türk Amerikan Ticaret Odası’nın FETÖ’nün kurduğu bir sivil toplum kuruluşu olduğu, FETÖ’nün etkin isimlerinden Faruk Taban tarafından yönetildiği yazıldı.

Bayram’ın telefonu üzerinde yapılan incelemede şüphelinin FETÖ ile irtibatlı çok sayıda internet sitesine giriş yaptığı, kapatılan FETÖ eğitim kurumlarına ait notlar tuttuğu kaydedildi. Şüphelinin telefonunda Fetullah Gülen’in ABD’deki evinde örgüt üyeleriyle fotoğrafı da bulundu.

DOLARLI SELFİE

Bayram’ın cep telefonundan yüklü miktarda ABD Doları ve Türk Lirasıyla çektirdiği selfie’ler de çıktı. Raporda, “Esnaf ve işadamı ziyaretleri yaparak örgüt adına kaynak temin ettiği” yazıldı. Rapora göre telefonunda FETÖ’nün bazı web uygulamaları vardı.

TEPKİLİ OLDUKLARINI SÖYLEMİŞLERDİ

Diğer zanlılar Çelikten ve Gündaş'ın sorgularında "son dönemde ABD ile Türkiye arasında yaşanan olaylar nedeniyle ABD 'ye tepkili olduklarını, olay günü alkol aldıktan sonra gaza geldiklerini ve Büyükelçiliğe ateş ettiklerini" söyledikleri orataya çıkmıştı.

Bayram’ın ABD Büyükelçiliği’ne saldırıdan hemen sonra twitter hesabında, ‘Amerikan elçiliği’ başlığıyla arama yaptığı da belirlendi. Telefonunda faillerin yakalanma haberlerinin ekran görüntüsü de tespit edildi.

17/25 ARALIK’TAN SONRA BAĞLANTIM KOPTU

Ersin Bayram, Emniyet’teki ifadesinde 17/25 Aralık sürecinden önce FETÖ ile irtibatlı HÜRSİAD isimli derneği üyesi olduğunu, Zaman gazetesi ve Sızıntı dergisi aboneliğinin bulunduğu anlatarak, “17/25 Aralık’tan sonra bu yapı ile bağlantılarımı tamamen kopardım” dedi.

YÖNLENDİRMEDİM

Ersin Bayram, saldırganlar Ahmet Çelikten ile Osman Gündaş’la ilişkisini “Saldırıdan sonra sözlüm, Osman’ı TV’de gördüğünü söyledi. İnternetten haberi araştırdım. Lokantayı devraldığımda Gündaş, vale olarak çalışıyordu. Bizde de devam etti. Olay öncesi ve sonrası ikisiyle de görüşmedim, yönlendirmedim” diye anlattı.

KEŞİF GÖRÜNTÜLERİ DOSYADA

ABD Ankara Büyükelçiliği'ne ateş açtıktan sonra kaçan Ahmet Çelikten ile beraberindeki Osman Gündaş'ın elçilik çevresinde keşif yaptıklarına ilişkin görüntülere de ulaşıldı. Keşif görüntüsünün saldırıdan yaklaşık 20 dakika önce kaydedildiği öğrenildi.

Alkol aldıktan sonra rastgele elçiliğe ateş açtıklarını iddia eden saldırganların, rahat tavırlarla büyükelçiliğin etrafında yürüdükleri görülüyor. Keşfi tamamladıktan sonra beyaz araçla elçilik önüne gelerek, 6 el ateş açan saldırganların güvenlik kamerasına yansıyan görüntüsü de dosyaya eklendi.

(Hürriyet - Mesut Hasan Benli)