MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Türkiye’nin S-400 alımı NATO'ya çok büyük risk arz ediyor

Pence, "Türkiye’nin S-400 alımı NATO'ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye mutlaka bir seçim yapmalı" dedi.

Eklenme: 03 Nisan 2019 22:56 - Güncelleme: 03 Nisan 2019 23:00

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin yorum yaptı. Pence, "Türkiye’nin S-400 alımı NATO'ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye mutlaka bir seçim yapmalı" dedi.

NATO Engages Forumu'nda açıklamalarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin yorum yaptı.

"Türkiye seçimini yapmalı" diyen Pence, "Dünyanın en başarılı askeri ittifakının önemli bir ortağı olarak kalmak mı istiyor yoksa pervasız kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske atmak mı istiyor?" ifadelerini kullandı.

Pence, "Türkiye'nin S-400 alımı NATO'ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama
Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Pence'in açıklamalarını eleştirerek "ABD seçimini yapmalı. Türkiye'nin müttefiki olarak mı kalacak, yoksa NATO müttefikine karşı teröristlerle işbirliği yaparak dostluğumuzu riske mi edecek" dedi.