MedyaFaresi MedyaFaresi

AB ülkesinde Türkçe konuşan siyasetçi cezayı yedi!

Lütfi Mestan, Bulgaristan'da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Kırcaali'de Türkçe konuştuğu için ikinci kez yaklaşık 6 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Eklenme: 11 Mayıs 2013 13:08 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 16:44

Bulgaristan\'da 6 milyon 890 bin seçmen yarın sandık başına giderek parlamentonun 240 üyesini belirleyecek. Komşudaki seçimlerde üyelerinin çoğunluğunu oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi son mitingini Kırcaali\'de yaptı. HÖH lideri Mestan Kırcaali\'de toplanan yaklaşık 20 bin soydaşa seslenirken konuşmasına, “İyi akşamlar Kırcaalili kardeşlerim, nasılsınız, bugün HÖH lideri Lütfi Mestan’a 5 bin leva ceza kesildi. Çünkü ana dilinde konuşuyormuş. Bunun demokrasi ile ne alakası var. Siz buna razı mısınız?” diye başladı.

Kırcaali meydanını dolduran binlerce soydaş Türk lider Mestan\'a seçim komisyonunun kestiği ceza nedeniyle tepki gösterdi. Seçimlerden HÖH\'ün gücünü artırarak çıkacağını söyleyen Mestan, “Bugün Bulgaristan\'da tek bir siyasi güç var. 20-30 bin kişiyi bayrakları altında toplayacak güç Hak ve Özgürlük Hareketi\'dir. Burada en az 20 bin kişi var. Milletimin arasında seçmenlerimiz arasında hiçbir bölücülük yok” dedi.

“TARİH AFFETMEZ”

Bulgaristan\'da yaşayan soydaşları bölmek isteyenlerin olduğuna dikkat çeken HÖH Genel Başkanı Mestan, “Siyasi bölünme yoluna çekilenler var. Bunları tarih affetmez. Çünkü her zamankinden çok şimdi birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Önümüzde çok büyük bir hedef var. Partimiz yeniden iktidar ortağı olabilir. Benim tek bir çağrım var. Olan olmuş. Seçim kampanyası süresince 28-29 gün içinde hiçbir siyasi rakibim hakkında kötü konuşmadım. Belki çok sert konuşmuşumdur. Ama hep siyasi konuştum. Kişileri gücendirmedim. Çünkü ben bir demokratım. Biliyorum ki, siyasette farklı, alternatif görüşler olabilir. Ama kim haklı, kim haksız seçmenimiz milletimiz hakem olsun. Ama 12 Mayıs\'ta hakem kararını verdikten sonra bunu kabul etmek siyasi kültürümüzün bir borcu olmalıdır” dedi.

TÜRKİYEDEKİ SOYDAŞLARA MESAJ

Türkiye\'de oy kullanacak olan seçmenlere de çağrıda bulunan Mestan, “Bugüne kadar olan destekleri için çok minnettarım. 23 yıldır hep partimizi desteklediler. Belki bazı konularda yeteri derecede başarılı olamadık. Maalesef bizler azınlık olduğumuzdan bazı stratejik konularda yalnız kalıyoruz. Ama bizde suç olsa bile, ben özür dileyebilecek bir parti lideriyim. Partimizin gücü geçmişlerdeki olumsuzluklardan bile ders çıkarabilmesinden geliyor. Bu kez de partimize destek versinler. Bölücülere şans tanımasınlar, birliğimizi koruyalım. Eminim ki seçimlerde çok iyi başarıya ulaşacağız. Çok daha güçlü pozisyonda meclise gireceğiz” diye konuştu.

İKİNCİ CEZA

Bulgaristan\'ın Sliven kentinde yaptığı konuşmada Türkçe konuştuğu için seçim komisyonu tarafından 5 bin leva para cezasına çarptırılan HÖH lideri Mestan, Kırcaali mitinginde de Türkçe konuşunca bir kez daha 5 bin leva para cezasına çarptırıldı.

Bulgaristan\'daki seçim yasalarına göre, resmi etkinliklerde Bulgarca dışında bir dil konuşmak yasak.

ŞENLİK GİBİ MİTİNG

Hak ve Özgürlükler Hareketi\'nin Kırcaali mitinginde Genel Başkan Lütfi Mestan\'ın konuşması ve milletvekili adaylarının tanıtılmasından önce sanatçılar sahneye çıkarak Türkçe türküler söyledi. Bulgaristan\'ın tanınmış pop sanatçıları ve dans grupları gösteri yaptı.

DHA