MedyaFaresi MedyaFaresi

AB, Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti!

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Lübnan'daki Hizbullah örgütünün askeri kanadının 'terör örgütleri' listesine alınmasını kararlaştırdı.

Eklenme: 22 Temmuz 2013 15:30 - Güncelleme: 11 Ocak 2016 17:06


Karar, Avrupa\'daki Hizbullah destekçilerinin örgüte para yollaması ve Avrupalı diplomatların Hizbullah militanlarıyla görüşmesinin yasadışı olarak değerlendirilmesi anlamına geliyor.

Fransız bir diplomat, kararın oy birliğiyle alındığını ifade ederken, Reuters haber haber ajansı üç diplomatın da bu bilgiyi doğruladığını yazdı.
Lübnan hükümeti geçen Cuma günü \'Lübnan toplumunun önemli bir parçası\' diye tanımladığı Hizbullah\'ın terör örgütleri listesine alınmaması çağrısında bulunmuştu.
Ancak Hizbullah\'ın Suriye\'de Beşar Esad rejimi yanında savaşmasının Avrupa\'nın tutumunu sertleştirdiği belirtiliyor.
BBC\'nin Brüksel\'den bildiren muhabiri Chris Morris, bazı AB ülkelerinin \'Hizbullah\'ın askeri ile siyasi kanadı arasındaki ayrımın kolay olmayacağı\' yönünde endişeleri olduğunu belirtti. Bazı üye devletler de bu kararın Lübnan\'daki istikrarı olumsuz yönde etkileyebileceği görüşünde.

Lübnan hükümetinden uyarı

Hizbullah\'ın terör örgütleri listesine alınmasını savunan ülkeler, Hizbullah\'ın geçen yıl Bulgaristan\'da beşi İsrailli turist olmak üzere, altı kişinin öldüğü bombalı saldırının arkasında Hizbullah\'ın olduğuna dair inandırıcı deliller bulunduğunu söylüyor. Hizbullah ise bu saldırıyla ilgilisi olmadığını savunuyor.
Avrupalı diplomatlar ayrıca, bir Hizbullah militanının İsrail vatandaşlarına karşı saldırılar planlamaktan suçlu bulunduğu davaya dikkat çekiyor.
Fakat Lübnan hükümeti Cuma günü yaptığı acıklamada, Hizbullah\'ı \'Lübnan toplumunun önemli bir tamamlayıcısı\' olarak nitelemiş Brüksel\'in Hizbullah\'a karşı hareket etmemesi uyarısında bulunmuştu.

Hizbullah, ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Hollanda\'nın terör örgütleri listesinde.

BBC Türkçe