MedyaFaresi MedyaFaresi

AA'dan TGC'nin açıklamasına yanıt! Özür dileyin!

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA'nın asla özel amaçlı ve paralı haber kurgulamadığını belirtti. TGC'den özür dilemesini istedi.

Eklenme: 13 Eylül 2012 16:48 - Güncelleme: 23 Mart 2016 10:22

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç'e gönderdiği yazıda, TGC Yönetim Kurulu'nun 11 Eylül 2012 tarihli açıklamasında, AA'nın haksız şekilde itham edildiğini bildirdi.
Kemal Öztürk, TGC'nin açıklamasının, kendi resmi internet sitesinde yer aldığı şekliyle ''Gazetecilik mesleği halkla ilişkilerle karıştırılmamalıdır'' başlığıyla duyurulmasının, 92 yıldır onurla ve gururla haber üretimini sürdüren, sadece Türkiye'de değil uluslararası medyada da saygın ve güvenilir kabul edilen AA'ya haksız suçlama olduğunu vurguladı.
''Anadolu Ajansı'nın gazetecilik mesleğiyle halkla ilişkileri karıştırmayacağını en iyi bilmesi gereken kurum, çalışanlarımızın büyük bölümünün de üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olmalıdır'' ifadesini kullanan Öztürk, şunları kaydetti:
''Günlük bine yakın haber, 650 fotoğraf ve 150'den fazla görüntü üreten ve bunu yüzlerce abonesine ileten Anadolu Ajansı'nın bu haberlerinin tamamına yakını, yine abonelerinin yayın mecralarınca kullanılmaktadır. Milli Mücadele'den bugüne güvenilir, tarafsız, etik, hızlı habercilik geleneğini sürdüren AA, haber ve haberciliği en iyi bilen medya kuruluşudur.''

''Kamuoyunun yanıltılması üzüntüyle karşılanmıştır''

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, şöyle devam etti:
''TGC'nin açıklamasında, 'Anadolu Ajansı'nın ücret karşılığı şirketlerin aktivitelerini haberleştirerek abonelere servis yaptığı yolunda kamuoyuna haberler yansımıştır. Bu, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ne aykırı bir tutumdur' ifadesine yer verilmiştir.
Yine açıklamada 'Konunun kamuoyuna yansımasının ardından çeşitli meslek gruplarının bilgi istemesine karşın AA'nın bu konuda bir açıklamada bulunmadığı görülmüştür. Anadolu Ajansı'nın açıklama yapmaması üzerine konu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nca değerlendirilmiş' denilmektedir.
Yukarıdaki ifadeler doğru değildir. Anadolu Ajansı'ndan şirket haberlerine ilişkin herhangi bir meslek grubu bilgi istememiştir. Ayrıca istemesine de gerek yoktur. Çünkü Anadolu Ajansı bu hizmetinin duyurusunu internet sitesi üzerinden yaptığı gibi abonelerine de metin olarak duyurmuştur. Bu konuya ilişkin servise verdiğimiz haberler, arşivlerimizde mevcuttur, bu haberlere ulaşmak da kolaydır. Uygulamanın yeni yürürlüğe konmuş gibi sunulması ve kamuoyunun yanıltılması üzüntüyle karşılanmıştır.''

AA, para karşılığı bir bülteni haberleştirmez

Anadolu Ajansı'nın, hiçbir kurum adına para karşılığı bir bülteni haberleştirerek, abonelerine iletmediğine işaret eden Öztürk, ayrıca AA'nın kendisine ait televizyon, radyo ve gazetesi bulunmadığı dikkate alınırsa tüm haberlerini aboneleri için ürettiğinin hatırlanacağını vurguladı.
Dolayısıyla AA'nın asla özel amaçlı ve paralı haber kurgulama yoluna başvurmadığına dikkati çeken Öztürk, bu konudaki her türlü iddianın Anadolu Ajansı'nı karalamaya yönelik ithamdan öte anlam taşımadığını belirtti.
Anadolu Ajansı'nın, Türkiye'nin en köklü medya kuruluşu olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:
''İletişim kanalları herkese açıktır. 100. Yıl Vizyonu kapsamında haber çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaları devam edecektir. Görülmüştür ki Anadolu Ajansı Şirket Haberleri Bülteni, işletmelerin ve ekonomi çevrelerinin önemli haber kaynağı olmuştur.
Şirket Haberleri Bülteni Yayın Sözleşmesi'nde 'Abone tarafından hazırlanan ve kamuya açıklanmasında sakınca görülmeyen ve/veya kamuya açık duyuru, bilgi ve verilerin Ajans tarafından kendi yayın ve habercilik ilkeleri doğrultusunda, yasal sınırlamalar göz önüne alınarak haber metni haline getirilmesi, Ajans'ın kendi servisleri üzerinden ağındaki basın yayın kuruluşlarına ve diğer abonelerine iletilmesi/dağıtılmasıdır. Sözleşme, aboneye kendisiyle ilgili olarak abonenin kendisi dışındaki kaynaklardan elde edilen haberlerin yayınlanması/yayınlanmaması konusunda Ajans'a karşı yayınlamama talebi, yasaklama ve benzeri bir tasarrufta bulunma yetkisi vermediği gibi Ajans'ın da aboneye ilişkin haber yapma serbestisini kısıtlayan bir anlaşma olarak yorumlanamaz' hükmü bulunmaktadır.''

''TGC'nin Anadolu Ajansı'na özür borcu var''

Bu sözleşme hükmünden de anlaşıldığı üzere AA'nın paralı haber yapmasının söz konusu edilemeyeceğini belirten Öztürk, ayrıca AA'nın, bu uygulamadan önce yaptığı gibi abonesi olmayan şirketlerin haber değeri gördüğü etkinliklerini yine izlediğini ve abonelerine ilettiğine dikkati çekti.
Öztürk, ''Anadolu Ajansı'nın parasal fırsatçılık yapmayacağını, haber değeri görmediği herhangi bir konuyu abonelerine iletmeyeceğini en iyi bilmesi gerektiğine inandığımız TGC'nin, bazı çevrelerin ne amaçla yapıldığını bilmediğimiz kara propagandasına alet edilmesi, kurum çalışanlarını ziyadesiyle üzmüştür. TGC'nin Anadolu Ajansı'na özür borcu olduğunu belirtir, bu açıklamanın resmi internet sitesinden yayınlanması ve TGC üyelerinin de bilgilendirilmesi gerektiğine olan inancımızı paylaşmak isteriz'' ifadelerini kullandı.

AA'DAN YAVUZ SEMERCİYE CEVAP TIKLAYIN