MedyaFaresi MedyaFaresi

60 yaşında Hukuk mezunu kızının yanında stajına başladı

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'nde 1982'de kazandığı Hukuk Fakültesi'ni, kızı dünyaya gelince çalışmak zorunda kaldığı için bırakan 60 yaşındaki Şakir Yıldız, 30 yıl sonra avukat kızının isteği üzerine bitirip avukat oldu ve onun yanında staja başladı.

Eklenme: 25 Ekim 2014 17:37 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 02:10

Kars'ın Duraklı Köyü'nde parasızlık nedeniyle 10 yaşında başladığı ilkokulu 15 yaşında, 21 yaşında da ortaokulu bitiren Şakir Yıldız, yine parasızlıktan liseyi bitirmeden askere gitti. Askerden sonra Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'ne gelerek Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nda (Erdemir) işe giren Yıldız, okuma isteğini hiç kaybetmedi. Çalışırken liseyi bitiren Yıldız, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ni kazandı. Ankara'ya giden Yıldız, evlenip ilk çocuğu dünyaya gelince üniversiteyi bırakmak zorunda kaldı.

Erdemir'de çalışırken 1982'de yeniden sınava giren ve bu kez İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanan Yıldız, 2 yıl sonra ikinci çocuğu dünyaya gelince yine üniversiteyi bırakmak zorunda kaldı.
Yıldız, ailesine bakabilmek için bıraktığı Hukuk Fakültesi'ne, yıllar sonra diplomasını alarak avukat olan kızı Tuğba Yıldız Göktepe'nin ısrarlı isteği üzerine yeniden döndü. Hukuk Fakültesi'ni bitirip diplomasını alan Yıldız, şimdi tecrübeli bir avukat olan kızı Tuğba Yıldız Göktepe'nin yanında staja başladı.
Kızı dünyaya gelince Hukuk Fakültesi'ni bırakmak zorunda kaldığını belirten Yıldız, şöyle konuştu:
"O zaman aileme bakabilmek için çalışmak zorundaydım. Ancak yıllar sonra üniversiteyi bitiren kızım beni arayıp, 'Baba okula başlıyorsun' dedi. 'Şaka mı yapıyorsun, 55 yaşında ne okulu? 60 yaşında mezun olup ne yapacağım?' dedimse de işe yaramadı. Amerika'daki oğlum da aradı. O da ödüllü bir bilim adamıdır. Kızımın ve oğlumun zoruyla tekrar üniversiteye başladım. 17 yaşındaki öğrencilerin yanında 4 yıl gidip geldim ve nihayet diplomayı aldım. Şuan, avukat kızım yanında staja başlıyorum. Kızım, 'Çay getir, kahve getir' diyecek ve ben mecbur yapacağım."
Tuğba Yıldız Göktepe de çalışma ve okuma azmiyle gurur duyduğu babasıyla aynı mesleği yapacağı için çok mutlu olduğunu söyledi.