MedyaFaresi MedyaFaresi

5 adımda oruç rehberi

Eğer sahurda tok tutan ve acıktırmayan besinleri tercih ederseniz; uzun saatler sürecek açlık duygusuyla başa çıkabilir, Ramazan'ı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Eklenme: 28 Haziran 2014 15:24 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 23:42

Ramazan süresince oruç tutmak hem dini görevi yerine getirmenin iç disiplini, hem de öğün sayısındaki azalmayla bedenin de arınmasını sağlaması açısından faydalı bir yaşam periyodudur. Bilimsel veriler doğrultusunda size vereceğim beş adım ile oruç dönemini yağ depolarınızı azaltarak geçirebilirsiniz.


Adım 1: Yapılan araştırmalar, oruç süresince en uzun süre tok tutabilen yiyeceklerin; kırmızı veya beyaz et çeşitleri, yoğurt, ayran, ev yapımı veya paket çorbalar, kepekli pirinç, bulgur, makarna, kepekli pide, kurubaklagil yemekleri, yumurta, kavrulmamış badem, fındık, fıstık, ceviz, beyaz leblebi ve süt olduğunu bildirmektedir. Yemeklerinizin yanında az zeytinyağı eklenmiş salata tüketmek de tok kalmanızı sağlayacak pratik bir destek olacaktır.

Adım 2: Susuzluğu artıran yiyecekler; tüm kızartmalar, füme ve tuzlu peynirler, şarküteri ürünleri dediğimiz salam, sucuk, sosis, kavurma, jambon çeşitleri, salamura sebzeler, özellikle asma yaprağı ve konserve bamya, turşu çeşitleri, tuz ve tuz eklenmiş tüm yiyecekler, asitli gazlı tüm içecekler ile tatlılardır. Susuzluğu gideren, günlük sıvı ihtiyacına destek olan yiyecekler ise; taze meyveler, ev yapımı veya paket çorbalar, ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları, sodyumu düşük doğal maden suları, siyah, yeşil veya bitkisel çaylardır.


Adım 3: Sahurda karbonhidrat kaynağınızı ev yapımı veya paket çorba, yumurta, peynir ve süt gibi yüksek proteinlerle sağlamalısınız. Sahurda su ve açık çay; susuzluğu engelleyecek en doğru sıvı kaynakları olacaktır. Sahura da su ve çorba ile başlayıp ardından peynirli omlet ve süt tüketmek uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Sahuru iftardaki yemekler gibi değil daha hafif alternatiflerle geçirmek, gün içinde hazımsızlığın önlenmesini sağlayacaktır.
Adım 4: Oruca başladığınız ilk günden itibaren iftarınıza 2 su bardağı su ve ardından ev yapımı ya da paket çorbalardan büyük bir kase içerek başladığınızda; midede asit artışı, yemek sonrasında uykuya meyil, yemek boyunca mide kazıntısı azalacak ve aşırı yeme isteğini kontrol edebilme yeteneğiniz kolayca gelişebilecektir.
Adım 5: İftar sonrası ve gece yatmadan önce hafif egzersizler yapın. Bu yapacağınız hafif aktivite; iftardan ortalama 45 dakika sonrasında orta tempolu yürüyüş, mekik, ip atlama gibi hareketler olmalıdır. İftar ile sahur arasında yapacağınız yürüyüş sırasında en az 1 litre su içmenizi de özellikle tavsiye ederim.

En Çok Okunan Haberler