MedyaFaresi MedyaFaresi

30 Milyar Euroluk havalimanının adı ne olacak?

KDV dahil 26 milyar 142 milyon Euro’luk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan 3. Havalimanı’nın adının temel atma töreninde Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu. İnşaatı için 10.2 milyar Euro harcanacağı belirtilen projenin temeli atıldı ama adı sır kaldı.

Eklenme: 08 Haziran 2014 09:33 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 18:36

Hürriyet Gazetesi'nden Mustafa Küçük'ün haberine göre Başbakan Tayyip Erdoğan 3. Havalimanı’nın temelini attı. Ancak, dev projenin adını dün de açıklamadı. İnşaat ve işletme ihale bedeli toplamı 26.1 milyar Euro (KDV Dahil) olan projenin ilk etabı 70-90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Tüm etaplar tamamlandığında 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

MİTİNG GİBİ TÖREN

Temel atma törenine saatler kala İstanbul’un çeşitli ilçelerinden kaldırılan yüzlerce minibüsle binlerce kişi tören alanına getirildi. Erdoğan törende özetle şunları söyledi: 
“Bugün sadece İstanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. 6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne nice büyük projelere şahitlik etti ancak bu proje çok farklı bir yerde duruyor. Büyüklüğüyle, kapasitesiyle önemi ile cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri.”
Başbakan Erdoğan, projeyle ilgili şu detayları aktardı: “76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pisti ile 500 uçak kapasitesiyle 70 bin araçlık otoparkıyla özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle yine bu havalimanı dünyanın ne büyüğü olacak. Bu millete bu yakışır, bu ülkeye bu yakışır. Sadece havalimanı değil adeta şehir inşa ediyoruz.

Başbakan Tayyip Erdoğan, ihaleyi alan firma temsilcileriyle temeli attı, “Bugün biz sadece bir havalimanı değil aslında zafer anıtı inşa ediyoruz. Milletin özgüvenini inşa ediyoruz” dedi.

ENGELSİZ VE YEŞİL

Bir şehirde olması gereken ne varsa bu havalimanında bunları hepsi olacak. Çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek, hizmet verecek. Sadece büyüklüğüyle değil yeşiliyle, sosyal alt yapısıyla dünyanın en modern havalimanını Türkiye’ye, inşallah dünyaya kazandırmış olacağız. Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney arasında çok önemli bir merkez haline gelecek. Türkiye’nin ticareti daha da canlanacak ekonomisi daha da büyüyecek. Kamu kaynaklarıyla değil özel sektörümüzün kaynaklarıyla yap işlet devret modeliyle inşa edilecek. Bu yatırımın bugün burada temelini atarken 77 milyonun her bir ferdinin gurur duymasını özellikle arzuluyorum.  Burada yapılan yatırım gelirken gördünüz. Çevrede gördüğünüz iş makineleri 5’te 1’i. İş makineleri gemilerle geliyor.”

Tarihi öne çekti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tören sırasında yüklenici firmaların temsilcileriyle pazarlığa girişerek ilk etabın açılış tarihini 29 Ekim 2017’ye çekti. 3 Mayıs 2013’de yapılan ihaleyi 22 milyar 152 milyon Euro (KDV hariç) teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. 5’li konsorsiyum 25 yıl boyunca eşit taksitle ödeme yapacak.

Geri adım attırmak istediler atmadık

Başbakan Tayyip Erdoğan, “600 bin konut 12 senede oldu. Barajlar, tüneller öyle. Marmaray’ın da önünü kesmek istediler. Geri adım attırmak istediler ama durmadık. Hızlı tren… Bu vatan hainleri, bu vicdansızlar bunları kablolarını kestiler. Yakın çevreden Yavuz Sultan Selim Köprüsü de geçecek. 5 bin kişi orada çalışıyor. 3. Köprü’nün üzerinden bir de raylı sistem. Oradan da bir tren geçiyor. Marmaray’ın güneyinde lastikli sistem yani otomobiller için tüp geçit… İnşaatları devam ediyor” dedi.

Bazı ‘Gezi’  zekalılılar karşı çıktı
Başbakan Erdoğan, konuşmasında Gezi eylemcilerininin  bu projeye karşı çıktıkları hatırlatarak, “Geçen yılın mayıs ayında bazı ‘Gezi’ zekalılar türedi. Bu ‘Gezi’ zekalılar bu havalimanını hazmedemediler. Çünkü onların böyle devasa bir havalimanın yapılmasını tahayyül etmesi mümkün değildi. Onlar Türkiye’yi hala 12 yıl önceki gibi görmek istiyorlar. Türkiye dünyanın en büyük havalimanını inşa edebilen seviyeye ulaştı. İnşa ettiğimiz okullar, bölünmüş yol. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizin bu birliğiniz birilerini çıldırtıyor” dedi.